Jak vybírat záclony

Záclony mají své místo v každém interiéru. Jen je třeba vhodně zvolit typ, materiál a sladit je s celkovým charakterem interiéru. Pak dokážou zázraky – příbytek zútulní a dodají mu na eleganci. Jak je ale správně vybrat?

Záclona i závěsy musí ladit s interiérem

Máte-li byt vybavený starším nábytkem, nemusíte se bát čistě bílých záclon s krajkovou bordurou, pokud je zařízení vašeho interiéru spíše moderní, můžete se odvážit použít třeba i lesklou organzu či celoplošně potištěné záclony. Do romantické ložnice či princeznovského dětského pokoje zvolte u nás zatím méně obvyklé nabírané nebo vrstvené voály. Možností je mnoho.

Není bílá jako bílá

Při nákupu bílé záclony vás překvapí, kolik odstínů bílé na trhu objevíte – od sněhově bílé přes přírodní až po smetanovou nebo třeba režnou. Proto je lepší záclony vybírat v obchodě, než přes internet, kde záleží na nastavení monitoru, stejně tak na světle a fotoaparátu, jakým byly obrázky pořízeny.  Osobním výběrem si tak můžete ušetřit nepříjemné překvapení a ve finále i peníze, ačkoliv to tak na první pohled nemusí vypadat. Až půjdete do obchodu, nezapomeňte si s sebou vzít také odstřižky potahových či dekoračních látek, které máte v interiéru, případně kousek tapety či koberce.

Dvakrát měř a jednou řež

U záclon to samozřejmě platí také. Zapomenout nesmíte především na boční přesah. Záclona, která zakrývá jen samotný okenní výklenek, nepůsobí dobře. Na toto musíte myslet již při instalaci kolejnic nebo garnýží. Shrnuté závěsy či záclony (například při větrání) při nedostatečném přesahu opticky okno zmenšují a ubírají světlo v místnosti. Ideální délka přesahu je 20-30 cm na každou stranu. Při měření je také kromě řasení třeba počítat s pár centimetry navíc kvůli začištění.

Méně je více tu neplatí

A to jak v případě šířky, tak délky. Řasení zácloně dodává tu pravou krásu a eleganci, a proto se nesmí podcenit. Obvykle se doporučuje 2-3 násobek šířky okna, samozřejmě v závislosti na typu nařasení. S tím pomohou řasící pásky, které se našijí na horní okraj a zatažením vložených provázků se záclona sama pravidelně nařasí. Nařasenou záclonu pak jednoduše pověsíte a efekt je úžasný. Druhů řasení je přitom na výběr celá řada. Šetřit by se nemělo ani na délce. Platí, že dlouhá záclona vypadá elegantněji. Pokud si chcete zachovat výhled z okna, zvažte vkusnou variantu v podobě překřížených dlouhých záclon či voálů.

Záclona není závěs

Při výběru záclon se nenechte zmást mnohdy barevnými variacemi. Pokud večer uvnitř rozsvítíte, bude zvenku dovnitř vidět přes každou z nich. Zvažte tedy rovnou, zda záclony doplníte závěsem, žaluziemi nebo roletami.

Zkušenost dělá mistra

Záclony si samozřejmě rozhodnete vybrat i ušít sami, dejte si pozor zejména na vyčuhující háčky, správné řasení, rovné švy a přesnou vzdálenost mezi krajem záclony a podlahou. Pokud chcete mít vše perfektní nebo neumíte šít, svěřte se do rukou profesionálních designérů. Přijdou přímo k vám, zhodnotí interiér a navrhnou nejlepší řešení, případně doporučí i firmu, která záclony profesionálně ušije. Často vám záclony dle přání upraví přímo v obchodě, kde si je zakoupíte.

Nebojte se asymetrie

Buďte odvážní a experimentujte. Někdy si to žádá samotná místnost a asymetrie je pak jediným východiskem a nemusí to být „nutné zlo“. Vhodně zvolené řešení pomocí různých oblouků a nařasených voálů může být nakonec šperkem vašeho interiéru.

Text: Zuzana Šimmrová
Foto: pinterest.com, guidinghome.com

4.9.2015 1:09

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist