Jak vybírat vůně do bytu?

Už při vstupu do místnosti vás vhodně naladí, či naopak nevhodně rozladí její vůně. Možná si to v tu chvíli ani neuvědomujete, ale většinou si podvědomě zařadíte majitele bytu do určité kategorie. Chcete, aby vaše návštěva měla ten správný dojem hned od začátku?

Pravá vůně pro vás

Do ničeho se zbytečně nenuťte ani se přehnaně nestylizujte. Stejně by to nebylo to pravé, některé vůně prostě do vašeho bytu nepatří a zřejmě by mu ani příliš „neslušely“. Pořiďte si proto takové bytové parfémy, které právě vám evokují tu správnou náladu a citové rozpoložení.

Cítíte se příjemně v čistě povlečené posteli? Kupte si vůni svěžího vypraného prádla. Zbožňujete moře nebo citrusy? Rádi vzpomínáte na skvělý babiččin koláč s jablky nebo na Vánoce? Možnosti jsou nepřeberné, ať už jsou to vůně modré laguny, radostného léta, koláče s pečenými jablky či vůně vanilky a skořice. Nic vám tedy nebrání, abyste u sebe doma navodili přesně tu atmosféru, která je vám v danou chvíli nejpříjemnější.

Navíc pomocí vůně můžete svůj byt „zvětšit“ (lehké svěží vůně), nebo naopak vytvořit intimnější atmosféru a relaxovat (meduňka, skořice). Kromě nálady mají často na výběr vůně vliv také roční období. Na jaře a létu většinou inklinujeme k lehkým, svěžím vůním, často jsou to květiny a ovoce. Naopak k podzimu a zimě se hodí vůně lesa nebo koření.

Co vše bude vonět?

A co vám pomůže provonět byt? Asi většinu z vás nejdříve napadnou svíčky. Na trhu je nepřeberné množství vůní i dekorů, navíc jejich mihotavé světlo dokáže skvěle dotvořit intimní nebo nostalgickou atmosféru. Bohužel se nehodí do místností, kde zrovna nepobýváme, jako jsou chodby či koupelny, protože by neměly hořet bez dozoru. Totéž se týká aroma lamp, v nichž je olej nahříván zdola čajovou svíčkou.

Poslední dobou však i sem pronikají moderní technologie a k odpařování směsi se využívá kombinace elektro-mechanických vlastností ultrazvuku.

obr-5.jpg

Zdroj: archiv redakce

A znáte difuzér?

Rozhodně vám zvedne náladu sonický difuzér, a to nejen tím, že pomocí vonného oleje provoní váš byt. On dokonce díky tomu, že přemění vodu na páru, ionizuje a zvlhčuje vzduch ve vašem bytě. Pokud si vyberete model, který je vybaven světelným modulem, budete si moci užít i jeho barevné efekty.

Aby toho nebylo málo, existují i takové difuzéry, které vám přehrají hudbu ze smartphonu či MP3 zařízení. Skvělou dekorací jsou však i jednodušší přírodní aroma difuzéry, které šíří vůni díky odpařování náplně a pozvolnému dávkování z několika bambusových tyčinek.

Čistí vzduch i voní

Katalytická lampa se stává stále oblíbenější součástí domácností, přestože byla původně vyvinuta jako dezinfekce vzduchu v nemocnicích. Různé čističe vzduchu a spreje zápach v domě většinou jen maskují, zatímco katalytická lampa vzduch nejdříve aktivně vyčistí a teprve potom uvolňuje do prostoru intenzivní vůni. Spolehlivě odstraní nežádoucí zápach z tabáku nebo z domácích mazlíčků.

obr-8.jpg

Zdroj: archiv redakce

Stále krásné lucerny

Při rozmísťování a volbě vůní bez výčitek dbejte na svůj osobní dojem. A protože vůně jsou často produkovány předměty, které skvěle poslouží zároveň jako dekorace, máte o důvod víc, proč se třeba právě teď zaměřit na jejich výběr.

Můžete si dokonce pohrát i s výrobou speciálních svícnů, ale často postačí obyčejná drobnost. Postavte třeba ke krbu, kamnům či ke schodišti ozdobnou lucernu a dovnitř dejte zapálenou svíčku.

Nebo čarujte s esenciálními oleji do difuzérů a aromalamp. Nebuďte závislí jen na hotových výrobcích, zkuste sami zkombinovat různé vůně a vytvořte si tu svou přesně na míru.

Foto: archiv firem

13.10.2020 10:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist