Jak vybírat venkovní dlažbu?

Chcete využít pěkného počasí a dát na terasu, schodiště nebo kolem domu novou dlažbu? Při nákupu myslete na všechno. I na to, že nebude pořád teplé léto, ale přijdou podzimní deště a zimní mrazíky. Poradíme vám, na co byste při výběru vhodné venkovní dlažby neměli zapomenout.

9ambiente_borneo_fresno_deck_fresno_195x120r_-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: Roca

Co je to nasákavost?

Jedná se o důležitou vlastnost, podle níž byste měli vybírat podlahy a dlažby nejen ven, ale třeba i do koupelen a kuchyní. Nasákavost schopnost absorbovat vodu z okolního prostředí. „Pokud je nasákavost nízká, tedy od 0,04 do 0,5 %, je dlažba ideální pro venkovní použití, a vy tak máte záruku, že obstojí v náročných podmínkách. Je totiž vysoce odolná a nízká nasákavost je nejlepším předpokladem perfektní mrazuvzdornosti,“ uvádí Radka Konečná, produktová manažerka obkladů a dlažeb Roca.

Aby ji nespálilo slunce

Samozřejmě se jde o nadsázku, ale ne zas tak velkou. Opravdu je důležité, aby venkovní dlažba byla odolná proti UV záření. V opačném případě hrozí, že dlažba působením slunečního záření postupem času změní svůj vzhled a začne blednout.

Abyste neupadli

Každá dlažba by měla splňovat určité parametry, protože je na podlaze, kde se chodí, a je tudíž vystavená velké zátěži. Ale ta venkovní musí být samozřejmě ještě o něco odolnější než ta, co máte uvnitř domu. Zaměřte se tedy na takovou dlažbu, která je odolná proti poškrábání, agresivním čisticím prostředkům a hlavně je protiskluzná.

„Na protiskluznost se občas zapomíná, ale je opravdu důležitá, protože zajišťuje bezpečnost pohybu. Ideální variantou je rovnou kupovat dlažbu s touto úpravou,“ uvádí dále Radka Konečná.

Aby se vám líbila

Pro většinu z nás je samozřejmě důležité, aby vybraná dlažba byla hezká, aby se nám prostě líbila a měli jsme z ní radost. Vhodně zvolený vzhled nejen potěší vaše oko, ale opravdu může pozitivně ovlivnit celkový dojem z odpočinkového i společenského prostoru, kterým například terasa bezesporu je.

Nabídka venkovních dlaždic je nepřeberná, což může někdy člověka skoro rušit. Na co se tedy zaměřit, abyste se neztratili v přemíře různých dekorů a odstínů?

„Volbu dekoru byste měli přizpůsobit celkovému stylu domu. K dřevostavbě perfektně padnou dlaždice s dekorem imitujícím dřevo nebo kámen, naopak třeba dekor betonové stěrky vhodně doplní minimalistické moderní stavby. Pokud používáte dlažbu i v interiéru, doporučujeme volit stejnou dlažbu uvnitř i venku,“ radí Radka Konečná.

Zároveň doplňuje, že je možné volit také různé velikosti. Velkoformátové dlaždice se hodí na větší terasu, kde vytvoří kompaktní podlahovou plochu. Vyplatí se přitom zaměřit na rektifikované dlaždice, tedy ty zabroušené na přesný rozměr, díky čemuž se vyhnete odchylkám v geometrické přesnosti, které vznikají při jejich výrobě. Tento typ dlaždic lze pokládat s minimální spárou širokou pouhé dva milimetry, takže jednotlivé dlaždice pak splynou do jednolitého celku.

 

24.8.2021 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist