Jak vybírat nábytek do dětského pokoje

Pro naše děti chceme vždy jen to nejlepší a to samé platí i o nákupu nábytku do dětského pokoje. Poradíme vám, jak vybrat postupovat při výběru.

133877-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: archiv redakce

K nákupu nábytku do dětského pokoje se dá přistupovat z více směrů. Ne každý však nabídne uspokojivý výsledek. Co vlastně hledáte? Něco levného, co na chvilku vyřeší problém? Nábytek, který vydrží a s dítětem roste? Designové kousky, které ohromí návštěvu? Hned vzápětí pak přijdou na řadu i obavy o to, zda bude připravený finanční rozpočet dostačující. Ale i přes všechnu snahu se může stát, že dítě v pokoji nebude šťastné nebo bude mít problém se spánkem či koncentrací.

Čtenářka Zuzana 36 let: Náš šestiletý Lukáš dostal k narozeninám nový pokojíček. Má rád Lego a Transformery, a tak jsme vytvořili pokojík v tomto duchu. Odstranili jsme koberce, koupili větší postel s úložným prostorem, která našla nové místo, a na stěny jsme nalepili samolepky. Po velké radosti ale přišlo zklamání. Lukáš v pokoji špatně spí, nechce v něm trávit čas a raději si hraje v kuchyni na zemi.  Poradíte?

Otázku jsme položili Ing. Vladimíru Kubešovi, odborníkovi, který se výrobou nábytku už dlouhá léta zabývá. „Atmosféra dětského pokoje nestojí pouze na výběru nábytku. Stěžejní je jeho rozmístění a přizpůsobení plochy pokoje charakteru dítěte. Pokud je hravé a kreativní, rovné ostré plochy mu mohou nahánět strach a naplňovat jeho představy nejistotou, je-li klidné, tak přemíra barevných kombinací a vjemů bude dítě rozptylovat a aktivnímu dítěti dodá ještě více energie. Znám také případy, kdy tak roztomilá postavička jako je Krteček, ve velkém rozlišení na zdi doháněl dítě k slzám. Musíme si uvědomit, že dítě prožívá stres stejně jako my. My ho máme z práce a dítě ho má z každodenních aktivit, interakce s dětmi, mezi kterými si hledá své místo. Pokoj by tedy měl být prostorem, kde se cítí v bezpečí a může si odpočinout. Nebál bych se proto zaměřit na Feng Šuej nebo kombinaci tohoto učení s charakteristikou znamení zvěrokruhu, ve kterém se dítě narodilo.“

Zaměřte se nejdříve na velké plochy, což jsou zdi a podlaha. Nejoblíbenějšími barvami jsou sněhobílá, teplá vanilková a světlé odstíny pastelových barev, ty se hodí do pokojů pro malé děti a děti na základní škole. Teenageři rádi experimentují a hledají svůj styl, a proto ocení výrazné barvy. Nejlépe se osvědčila kombinace čelní kontrastní zdi s bílou.

I když moderním bytům vévodí plovoucí podlahy, v pokoji malého dítěte by měl být koberec. Má akustické vlastnosti, zatepluje a izoluje. Jinak obecně platí, že tmavá podlaha sice opticky zmenšuje pokoj, ale vypadá luxusně, naproti tomu světlá podlaha dodává pokoji prostor a vzdušnost.

Jak se zorientovat při výběru nábytku?

Dřevěný nábytek se vyrábí z několika druhů materiálů a při výběru vám mohou pomoci hvězdná znamení vašich ratolestí.

  • Laminovaná dřevotřísková deska – vhodná hlavně po ohnivá znameníZemě původu vám pomůže odhalit kvalitu; Rakousko, Česká republika nebo Německo totiž velmi přísně dodržují normy na únik volného formaldehydu.
  • Laminovaná deska je velmi odolná proti opotřebení a má velmi dlouhou životnost, takže snadno projde zkouškou v pokoji malého nezbedy.
  • Přírodní dýhovaná dřevotřísková deska – vhodná hlavně pro vodní znamení. Různorodost použitých dřevin zaručuje tvarovou stálost, materiál zpracovaný tímto způsobem nemění rozměry s ohledem na roční období či vlhkost. Nábytek proto zůstává dlouho pěkný a jeho barva nešisuje.
  • Celomasivní přírodní dýhovaná laťovka – vhodná hlavně pro zemská znamení. Nejkvalitnější a také nejdražší materiál, který budí pozornost a respekt. Pevnost, stálost a dlouhá životnost je samozřejmostí.
  • Nábytek vyrobený z MDF desek (foliové dřevotřískové desky) nemá valnou kvalitu a do dětských pokojů se nedoporučuje. Často dochází k odlupování nalepené vrstvy folie a znehodnocení designu, jediným lákadlem k nákupu by mohla být jeho nízká cena.

Rozhodnete-li se pro nákup kvalitního nábytku, který vydrží, přikloňte se ke stavebnicovému stylu. Nábytek s dítětem roste, je velice variabilní a dá se také barevně upravovat a měnit. Součástí těchto kombinací jsou nejrůznější skluzavky, bunkry, schůdky a skříňky na hračky, což si užijí ti nejmenší. Až vyrostou, mohou se tyto části odmontovat a na jejich místo přijdou nápaditě řešené pracovní stoly.
Ani s barvou si nemusíte lámat hlavu, dvířka skříní, komod a psacích stolů se dají měnit, což je daleko levnější, než kupovat tyto kusy nábytku nově.  Dvířka skříní v pokoji malé slečny tedy mohou mít růžovou barvu a později se dají vyměnit například za bílé nebo dřevěné.

♣Tip♣
U dětí se velice často mění vkus a také obliba různých zvířátek a kreslených hrdinů. Pokud je budete zakomponovávat do dětského pokoje, pak raději ve formě hraček, povlečení nebo odnímatelných samolepek na stěnu. Budete tak moci rychleji a levněji reagovat na změny.

Více si o dětských pokojích přečtěte na stránkách českého výrobce kvalitního nábytku Montero.cz

Sabrina Harisová

9.6.2015 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist