Jak vybírat kuchyňského robota

Často pečete dorty, děláte burgery nebo tatarské bifteky či jiné dobroty? Pak stojí za zvážení, zda si nepořídit kuchyňského robota a ušetřit si tím práci i čas.

7smregrobot-sur-socle-smf02creu-1100x618.jpg Celá galerie 27 Zdroj: Smeg

Proč nestačí mixér?

Oproti ručnímu mixéru mají kuchyňské roboty tu výhodu, že jsou poměrně samostatné – zatímco se v míse šlehají vajíčka s cukrem do pěny, vy se můžete věnovat jiným kuchyňským činnostem.

Nicméně přitom samozřejmě hraje roli výkon motoru. I tady platí čím více, tím lépe neboli jinými slovy, čím vyšší výkon motoru, tím kvalitněji odvede kuchyňský robot svou práci. Nejvíce to ocení milovníci jídel připravovaných z mletého či sekaného masa. Nevýhodou silného motoru však je vyšší spotřeba elektrické energie.

Který míchá lépe?

Způsob míchání je docela důležitý. Když si vyberete kuchyňský robot se středovým mícháním, kdy se jedna nebo dvě metly točí kolem své osy, musíte počítat s tím, že občas na stěnách nádoby zůstane nějaká ta nerozmíchaná mouka nebo jiná ingredience. Zatímco systém planetárního míchání rovnoměrně pojme obsah celé mísy, což znamená, že nevynechá žádné místo a těsto bude dokonale promíchané.

Co patří do základní výbavy?

Základní výbavu kuchyňského robota tvoří většinou trojice nástrojů skládajících se z háku na míchání tužších těst, ke kterým patří například kynuté, metlička na šlehání a klasická metla (lopatka) na míchání.

Co se ještě hodí?

Když se rozhodne pro dražší typ, jeho vybavení je samozřejmě komfortnější. Většinou nechybí například odšťavňovač, mlýnek na maso či mák, struhadlo a jiné zařízení ulehčující přípravu jídel. Pokud si libujete v pečení moučníků, vyplatí se vám pořídit si ještě navíc jednu mísu na šlehání. Praktickou vychytávkou je také kryt na mísu, který zabrání rozstřikování krému po kuchyňské lince.

Mlýnek na obilí, rýži či koření, ale i na přípravu těstovin mají dražší modely zpravidla ve výbavě, ale to se také odráží na jejich ceně.

Kam s ním?

Kuchyňské roboty s výklopným ramenem jsou robustní, obyčejně i těžké, proto byste se ještě před jejich nákupem měli zamyslet, zda je máte vůbec kam dát. Většinou jsou však i designově velmi pěkné, takže není problém je trvale nechávat na kuchyňské lince, máte-li tam dost místa. Výhodou je, že je při přípravě jídel máte kdykoli po ruce. Budete-li je využívat jen občas, můžete jim najít místo v kuchyňské skříňce nebo ve spíži.

Co byste ještě měli vědět?

Upřednostněte robot s větší mísou a pořiďte si raději hned dvě. Nebudete se pak zdržovat neustálým jejím vymýváním. Jednoduše nasadíte jinou a pokračujete v činnosti.

Robot by neměl být příliš hlučný, zvláště máte-li doma kuchyň spojenou s obývákem. Pak každé zapnutí robota může nepříjemně rušit zbytek rodiny.

Přístroj by měl být dát snadno rozebratelný. Výhodou také je, když se jednotlivé nástavce a díly dají mýt v myčce nádobí. I tady platí, že jednoduchý design bez zbytečných výstupků, dírek či záhybů vám ušetří moře času při čistění.

 

3.9.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist