Jak vybírat kliky?

Potřebujete k interiérovým dveřím nové kliky? Čeká vás nelehký úkol správně vybrat kliky na dveře mezi desítkami nebo stovkami modelů. Možná, už máte jasně stanoveno, jestli budete potřebovat kliky na dveře v moderním designu s jednoduchými tvary, nebo naopak v retro stylu. Bohužel se často stává, že člověk v zápalu nadšení zapomene na důležité parametry, které by měl při objednávání znát. Které to jsou?

2sapelialegro_15_dyha-orech-americky_cena-bezp.-dveri-26350-kc-bez-dph-1100x618.jpg Celá galerie 16 Zdroj: SAPELI

Dveřní klika je zdánlivě zanedbatelný detail v interiéru. Pravděpodobně na ní nepostavíte vzhled celého pokoje, ani to není to první, co si při zařizování novostavby pořizujete. Přesto není dobré výběr klik vyloženě podceňovat.

Aniž to možná tušíte, všímáte si kliky daleko častěji než jiných na první pohled možná podstatnějších bytových doplňků. Pokaždé, když za ni vezmete a otevřete nebo zavřete dveře, se stává středobodem všeho dění.

Pokud jste opravdoví „klikaři“ a vyberete kliku, která skvěle zapadne do celkového vzhledu pokoje, vaše estetické cítění zajásá. Když ale výběr kliky podceníte, budete toho litovat pokaždé, když za sebou budete chtít zavřít dveře.

Není klika jako klika

  • Můžete se setkat se štítkovým kováním, kdy je zámková část spojená s klikou.
  • Rozetové kování se skládá ze dvou částí. Jeden díl tvoří klika a druhý díl je rozeta se zámkem.
  • Místo kliky může k otevírání sloužit také madlo či koule.

Jakou rozteč dveřního kování?

Spousta lidí vlastně ani neví, že je možné mít na interiérových dveřích rozteč dveřního kování 72 mm nebo 90 mm. Tento parametr je velice důležitý při nákupu štítkového kování. A proto je vždy důležité před samotným zakoupením kliky na dveře změřit rozteč.

Jak se rozteč měří? Obecně se dá říci, že se jedná o vzdálenost osy kliky a zámku. Musíte si tedy určit střed kliky a střed spodního otvoru pro klíč. Pak změříte, jak jsou od sebe daleko. Přestože vám asi nevyjde přesný rozměr, snadno z toho pak odvodíte, který ze dvou typů kování koupit. Výhodou je v tomto případě rozetové kování, protože při jeho nákupu tento parametr nepotřebujete.

Čtěte také:

Máte dveře pravé nebo levé?

Při nákupu se vás může prodavač také zeptat, zda máte pravé nebo levé dveře. Proto je lepší se na to připravit a zjistit si předem i tento údaj. Pro určení strannosti interiérových dveří existuje jednoduchá pomůcka. Dveře nejdříve zavřete a pak se postavte na tu stranu, ze které vidíte panty. Pokud vidíte panty při zavřených dveřích na pravé straně, jedná se o pravé dveře. Pokud vidíte panty na levé straně, jedná se tedy o dveře levé.

A co je in?

Ani klikám se nevyhýbají různé trendy. Souvisí to například s materiálem dveří, které nebývají pouze dřevěné, ale často jsou i skleněné. Na ty se samozřejmě hodí jiný typ kliky než na dveře z masivu. Kliky mohou být také různě tvarované, aby vám dobře padly do ruky. A objevují se i kliky doplněné diodou LED, které vám usnadňují potmě orientaci v místnosti.

 

26.4.2020 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist