Jak v zimě protopit co nejméně?

Za vytápění utratí domácnosti průměrně 60 % z celkových výdajů za energie. Vzhledem k stále rostoucím cenám bychom se měli co nejvíce snažit o efektivní topení. Proč topit víc a následně i platit víc, než je potřeba?

shutterstock_1069985264-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Pozor na přetápění

K úspoře výdajů za topení nejlépe poslouží termostaty nebo inteligentní systémy, které nabízejí široké množství funkcí a programů. S jejich pomocí se vyvarujete přetápění prostorů. Inteligentní systémy umožňují například nastavit topení jen na určitou část dne či pro každou místnost zvlášť.

Každý teplotní stupeň navíc znamená zvýšení spotřeby energie přibližně o 6 %. Pokud teplotu naopak snížíte, můžete za každý stupeň ušetřit téměř 2 500 Kč ročně.

Doporučené teploty pro prostory v obytných prostorách:

  • obývací pokoj a kuchyně: 20–22 °C
  • ložnice: 18–20 °C
  • dětský pokoj: 20–21 °C
  • koupelna: 22–24 °C
  • chodba nebo hala: 17–19 °C

Záclony raději krátké

Záclony dlouhé až na zem jsou sice elegantní, ale v zimě značně nepraktické, alespoň s ohledem na topení. Topení zakryté závěsem nemůže volně předávat teplo do místnosti a díky tomu se může spotřeba zvýšit až o astronomických 40 %. Pro optimální činnost topného tělesa je nezbytná správná cirkulace vzduchu v místnosti, čemuž záclony brání.

Pro snížení tepelných ztrát také můžete za topení umístit reflexní fólii, která odráží teplo a zvyšuje výkon topení. Hliníková vrstva fólie navíc umožňuje odrážet teplo požadovaným směrem.

Špatně těsnící okna způsobí průvan nejen v místnosti

Staré venkovské domy či činžovní byty stále ještě mají okna, která neprošla výměnou nebo renovací, která by zvýšila jejich těsnost. Výše tepelných ztrát způsobených okny se odvíjejí především od materiálu použitého rámu a zvolené výplně. Pokud nechcete měnit celá okna, nahraďte jednoduché zasklení za tepelně izolační dvojskla a vhodné těsnění. U špaletových oken tak snížíte únik tepla až o 50 %. Pokud nechcete okna měnit, zaizolujte je. „Nejen starší okna, ale i dveře zabezpečíte před značnou tepelnou ztrátou vhodným těsněním. Ideální variantou je silikon, který lze do stávajícího rámu nalepit,“ radí Roman Kouba ze společnosti E.ON.

Pozor také na dlouhé větrání, kterým se ztrácí 50–75 % tepla. Nicméně ho nezanedbávejte, patří k základní hygieně stejně jako mytí rukou. Výměna vzduchu v obytných místnostech je potřebná nejméně dvakrát denně. V zimě větrejte krátce a intenzivně – otevřete všechna okna a udělejte průvan celým bytem na 5–10 minut. Tím se vymění vzduch v celé místnosti, ale po zavření oken se prostor brzy zahřeje teplem akumulovaným ve zdech a zařízení.

V zimních měsících se jako neefektivní ukazuje použití mikroventilace.

Nepodceňujte revize

Údržba topných zařízení je důležitá pro efektivní činnost kotle, ale také pro vaši bezpečnost. Majitelé plynových kotlů jsou povinni nechat zkontrolovat svůj spotřebič již před topnou sezonou. Tuto přípravu by neměli podceňovat ani vlastníci zařízení na tuhá paliva. Díky několikaminutové revizi mohou přispět nejen k bezpečnému vytápění, ale také ušetřit tisíce korun.

 

4.11.2020 10:30 | autor: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist