Jak ušetřit centimetry na balkoně?

Je příjemné, mít kolem domu pěknou zahradu, kam si člověk může večer sednout a odpočinout si. Ani prostorná terasa zařízená à la obývák není k zahození. Pokud ale nic z toho nevlastníte, nezoufejte. Vždyť hezké chvilky můžete prožít i na tom nejmenším balkoně. Nevěříte? Přesvědčíme vás o tom.

24348179266_771cef001f_k-1100x618.jpg Celá galerie 34 Zdroj: Bonami.cz

Jak na to?

Za prvé si změřte podlahovou plochu balkonu, případně i všechny větší prvky, které tam už máte. Tomu podřiďte stolek a stoličky. Pokud si neumíte představit, kolik místa nábytek zabere, poznamenejte si rozměry vytipovaných kousků, přeneste je balicí papír, vystřihněte a položte na balkoně na podlahu. Bude sice chybět třetí rozměr – výška, ale určitou představu získáte.

Je to lepší řešení než použít makety nábytku a čtverečkovaný papír. S konkrétními půdorysy snadno zjistíte, že při některém uspořádání, které sice vypadá báječně, se prakticky nedá balkon používat. Proto trpělivě zkoušejte, kam umístit nábytek a zda vám nebude překážet, až budete zalévat květiny. Sledujte, jestli vám něco nebrání ve výhledu, kdy na sezení dopadají sluneční paprsky a kdy tam je stín. Nezapomeňte na to, že sezení nemá překážet ani při vstupu na balkon, ani vám bránit v zalévání truhlíků.

Z materiálů je nejlepší dřevo

Balkon nebo lodžie jsou místem teplotních extrémů. Týká se to zejména léta, kdy se na nich teplota zvedá vlivem pražícího slunce a zároveň sáláním z pláště budovy. To vás přece jen v pobytu na balkoně poněkud omezí. Takže v létě se tam budete asi uchylovat spíše ráno a večer, zatímco v přechodných obdobích tam můžete trávit krásné slunečné dny.

Nicméně vysoké letní teploty je potřeba zohlednit i při výběru materiálu. Nejvíc se dokáže rozpálit kov. Pokud si tedy chcete pořídit kovový nábytek, tak zvolte raději kombinaci se dřevem na opěradle, sedadle a područkách. Plast je o něco vhodnější, ale z tohoto pohledu je ideální asi dřevo.

Z hlediska údržby vede plast, na který vám stačí voda se saponátem. Dřevo holt bude časem potřebovat natřít speciálními oleji nebo laky.

Čím lehčí, tím lepší

Výhodné je si pořídit nábytek s nízkou hmotností. Snadno ho totiž posunete, když se na malém prostoru budete potřebovat dostat ke skříňce či květům. A máte-li hodně malý balkon, možná bude dobré dát přednost skládacím nebo stohovatelným výrobkům. Ty první jsou praktičtější na příležitostní používání, složené je můžete opřít nebo dokonce pověsit na stěnu. Ale když bude nejhůř, postačí vám k sezení třeba i větší polštáře.

Místo ušetří sklápěcí stolky a závěsné truhlíky

Aby vám stolek na balkoně nepřekážel, můžete ho nahradit sklápěcí deskou namontovanou na stěnu. Jeho výhodou je, že ve složeném stavu nezabere žádnou podlahovou plochu.

Balkon bez zeleně není to pravé. Proto byste neměli zapomínat osázet truhlíky či květináče. A pokud nevíte kam s nimi, máme pro vás řešení. Můžete je podobně jako stolek přidělat na stěnu, ale můžete využít také závěsných truhlíků na balkonové zábradlí.

12.6.2019 5:30 | autor: Ivana Kukalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist