Jak upravit spaní pro alergiky?

Každý z nás si představuje pro svůj odpočinek takové spaní, které bude zdravé, klidné a ničím nerušené. U alergiků však musí ještě splňovat další kritéria, aby se jejich zdravotní stav nezhoršoval a odpočinek v lůžku byl pro ně opravdu přínosný. Vždyť prospíme třetinu života, takže ať to stojí za to!

Základem dobrého spaní je vhodně zvolená matrace, která bude mít jistě i na spaní alergika ten rozhodující vliv. Matraci si nebojte při koupi také vyzkoušet. Při běžném používání ji pak pravidelně obracejte, a to nejméně jedenkrát za 2 roky. Ideální je opatřit matraci například krytem, který lze snadno oprat nebo snímatelnými potahy. Výběr matrace pro alergiky je nejčastěji směřován na matrace z polyetherové pěny. Jsou porézní, elastické, dobře prodyšné a tvarově stálé a co je hlavní, neposkytují žádnou živnou půdu pro roztoče. Vhodné jsou však i další typy matrací, jako například matrace ze studené pěny anebo matrace z bio pěny. Poslední jmenované obsahují dokonce navíc léčivé prvky.

Přikrývky a polštáře pro alergiky vybíráme z produktů vyrobených z dutého vlákna. To zamezuje výskytu alergenů, které představují roztoči a nejrůznější mikroorganismy.

Mezi širokou skupinu alergiků lze zařadit i alergiky kontaktní, kterým nevyhovují veškeré běžně používané materiály. Ty, které přicházejí do kontaktu s jejich pokožkou, by měly být vhodně upravené. Na potištěné textilie a krásně barevné ložní prádlo se sice hezky dívá, ale obvykle se na jejich výrobu spotřebuje velké množství nejrůznějších barviv. A právě to může alergikům škodit. Existují již však výrobní procesy, při kterých se spotřebuje méně vody i barviv než při dřívějších technologiích. A právě výběr takto vyrobeného ložního povlečení může být tou pravou volbou pro alergiky. Obnovitelné materiály bez použití optických zjasňovačů šetří nejen životní prostředí, ale vytvářejí pohodu při spaní, které alergici potřebují snad ještě více než lidé zdraví.

Pro místnost určenou ke spaní alergiků je doporučováno podlahové vytápění, neobtěžuje spalinami, nevíří prach a zabezpečí možnost snadného úklidu daných prostor. Při spaní je vhodné udržovat v ložnici teplotu spíše nižší než například v obývacím pokoji. Na spaní postačí teplota kolem 18°C.

Co se designu týče, jako plus pro úpravu bydlení alergiků hovoří ústup zdobných prvků v interiéru. Dekorativnost je nahrazována kombinací různých formátů a volbou reliéfních povrchů. Vždy, když je v rodině alergik, je dobré zaměřit se na volbu nábytku a veškerého interiérového vybavení tak, aby bylo co nejsnadněji udržovatelné. To nám pomohou zajistit zvláště plastové kusy nábytku, na jejichž údržbu nám postačí vlhký hadřík. Proto můžeme do ložnice či dětského pokoje alergika zvolit například noční stolky či židličky z plastu. Čalouněný nábytek v tomto případě volíme opravdu v omezeném množství.

Samozřejmostí je, že v prostorách určených ke spánku alergika věnujeme častěji čas intenzivnějšímu úklidu, převlékání ložního prádla, mytí okenúdržbě nábytku. Neumisťujeme do těchto prostor zbytečně mnoho textilií, jako jsou závěsy a záclony nebo koberce. K zastínění oken pro zajištění kvalitního spánku zde dokonale poslouží snadno udržovatelné plastové žaluzie.

Nakonec i volbou vhodných barev v ložnici můžeme napomoci k nerušenému spánku, a to nejen alergiků. Jemné pastelové tóny v ložnici uklidní mysl před spaním, čímž napomohou k celkově lepšímu usínání i kvalitnějšímu spánku.

Pokud máte doma dítě – alergika, mohl by pro vás být přínosný i náš další článek s názvem: „Podlaha v dětském pokoji – měkká, teplá a čistá“.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: furniture.trenzona.com, interiorphotography.us, homeinteriorshoboken.com, themaisonette.net, slim69.com

23.11.2012 12:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist