Jak umístit mycí centrum? Dřez?

Otázka mycího centra už dnes není otázkou klasického mytí nádobí, které již zvykově svěřujeme myčkám nádobí. Mycí centrum je dnes píše místem pro ošetření potravin vodou.V klasicky řešených kuchyních bývá mycí centrum ve stejné výšce, jako centrum varné nebo samotná pracovní deska. Jaká je ale ve skutečnosti výška mycího centra? Proč ho někteří architekti navrhuji umisťovat několik, cca 20 cm nad výškou pracovní desky?

126137-1100x618.jpg Celá galerie 8 Zdroj: archiv redakce

Výška stolu nebo pracovní desky je výškou poměrně snadno definovatelnou. Je to výška horní plochy desky předmětného stolu nebo zmíněné desky, chcete-li linky. Ale jaká je výška mycího centra? Jaká je výška dřezu? Kam přiložíte metr, když ji budete chtít změřit?

Moderní dřezy – velká inspirativní fotogalerie

Tyto otázky jsou na první pohled vyloženě akademické. Zkuste si ale představit, jak by např. v 70.letech vypadaly tváře čtenářů, kteří by četli článek o zdravotních matracích, o rovnoměrném rozkládání váhy těla čtenáře atp. Jistě by takovou péči o kvalitu lůžka považovali za přehnanou, podobně jako dnes může některý uživatel mávnout rukou nad problematizováním výšky umístění mycího centra.

A v čem je problém?

Je to vlastně velmi prosté. Dřez je dutý a pokud s ním pracujeme, pak bereme do ruky věci, které leží na jeho dně, jeho dna se dotýkáme a v jeho prostoru se pohybují naše ruce. Jinak řečeno, manipulační prostor dřezu leží hlouběji, než jeho vrchní hrana. A právě proto se někdy umisťuje dřez výš, protože když se řekne „výška dřezu“, tak se uvažuje nikoliv jeho horní hrana, ale jeho dno. V tom je celý problém.

A dělá se to i naopak

Všimněte si, že někdy se podobný problém řeší i v případě varného centra, které se naopak umisťuje níž a to proto, že jeho manipulační prostor, jeho manipulační výška, je výškou horní hrany hrnců, které na varném centru stojí. Jde jen o to, abyste si nemuseli stoupat na špičky, když chcete vidět na dno zmíněného hrnce.

Active-kuchyne.cz, Sedlák interiéry

18.12.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist