Jak účinně ochladit domov

Vedro udeřilo s plnou parádou a brzy se před ním neschováme ani ve sklepě. A protože nemůžeme veškerý čas strávit u vody, měli bychom si doma zajistit příjemné klima. Možností je hned několik.

zena-v-horke-mistnnosti-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Na úvod bychom si měli připomenout, že nejdůležitější je domů si horko vůbec nepouštět. K tomu stačí dodržet několik jednoduchých zásad. A to větrat pouze v noci a brzy ráno, kdy je vzduch nejchladnější. Přes den mít všechna okna zavřená, zatažené závěsy i žaluzie. Nejúčinnější jsou předokenní žaluzie, ale ty nemá každý. Pomůže i zastínění oken zvenčí pomocí markýzy či většího přesahu střechy.

Časem se ale prohřejí i silné zdi starých domů (o tenkostěnných panelácích nemluvě) a domov se změní v pec, kde se nedá ani žít ani spát. Pak nezbude než si přizvat na pomoc různé tipy ventilátorů, ochlazovačů vzduchu či klimatizaci.

Zmapovali jsme novinky letošního roku a možností máte na výběr hned několik od těch nejjednodušších a laciných, až po ty náročnější.

Stolní a stojanový ventilátor Sencor

Ventilátory vzduch vlastně neochlazují, ale víří vzduch a díky tomu je pobyt v místnosti snesitelnější. Sencor přichází s novým designem stojanu ventilátorů, ale i s novým tvarem lopatek pro tišší chod. Menší stolní ventilátor SFE 3080 s průměrem lopatek 30 cm je vybaven přední i zadní mřížkou, pogumovanou spodní částí, čímž je velmi stabilní, a lze jej nastavit do horizontální polohy či nastavit úhel sklonu. Rychlost rotace lopatek má 3 stupně.

Stojanový model SFN 4080 je celkově větší. Průměr lopatek má 40 cm a jeho stojan je nastavitelný do výšky 120–133 cm.

Sloupcový ventilátor Concept

Obě novinky – VS5100 (bílý) a VS5110 (černý) mají k dispozici hned tři provozní režimy, takže to, jak silně bude vzduch proudit do místnosti, je opravdu jen na vás. Pokud zvolíte „normální režim“, bude ventilátor chladit konstantě na nastavenou intenzitu. „Přirozený režim“ mění rychlost proudění vzduchu a simuluje tak jemný chladný vánek. „Režim spánek“ je určen speciálně na noční ochlazování, protože ventilátor při něm automaticky každých 30 minut proudění vzduchu na chvíli sníží, abyste během spánku neprochladli.

Oba ventilátory se ovládají pomocí přehledného dálkového ovladače. Nastavit jde i rychlost proudění vzduchu a otáčení ventilátoru v úhlu 65°.

Čistička Dyson Pure Hot+Cool

Pomocí oscilace a technologie Air Multiplier™ vyfukuje designový ventilátor s integrovanou čističkou vzduchu Dyson Pure Hot+Cool™ do místnosti dlouhý proud pročištěného vzduchu, který lze v případě potřeby i ohřát. Teplotu udržuje pomocí inteligentního termostatu.

Můžete také nastavit automatické vypnutí pomocí integrovaného časového spínače. Filtry není třeba čistit, ale při každodenním používání vyměnit po 12 měsících. Každého asi zaujme jeho futuristický vzhled s absencí lopatek.

Zdravá klimatizace od Sencoru

S přístrojem Sencor SFN 9021WH se dosáhne toho, že v domácnosti bude příjemné a osvěžující klima bez nutnosti pořizování drahé klimatizace. Je totiž multifunkční a může nahradit hned čtyři ostatní přístroje – letní ventilátor, zvlhčovač vzduchu, ochlazovač vzduchu a ionizátor. S ionizační funkcí dosáhnete atmosféry podobné té se svěžím vzduchem po dešti.

Jako ochlazovač pracuje ve třech provozních režimech a se třemi rychlostmi – režim Normal konstantně chladí s nastavenou intenzitou, režim Natural osvěží přírodním vánkem a režim Sleeping zohlední hlučnost a postará se o příjemný a ničím nerušený spánek. Funkci zvlhčování vzduchu lze po dosažení ideální vlhkosti vypnout.

Ochlazovač vzduchu 4 v 1 Concept

Podobně pracuje i přístroj s označením Concept OV5200 funguje jako ventilátor, ale vzduch umí zároveň také ionizovat a zvlhčovat. Výsledkem je nejen snížení teploty v místnosti, ale díky zvýšení množství iontů také prostředí.

Vzduch se v něm ochlazuje pomocí vodních filtrů, přes které prochází. K fungování osvěžovače tak stačí naplnit extra velký zásobník s objemem 7,5 litru vodou, zvolit režim provozu a pak už se jen nechat ovívat příjemným chladným vzduchem. A pokud by se vám zdálo, že se potřebujete zchladit ještě o stupínek, stačí k vodě v zásobníku přidat ještě chladicí náplně, které jsou součástí balení.

Ochlazovač OV5200 nabízí 3 rychlosti proudění vzduchu a 4 provozní režimy, mezi nimi i inteligentní program, který automaticky přizpůsobí chlazení okolní teplotě.

Domácí klimatizace Panasonic

Řada Etherea VKE splňuje podmínky nejvyšší energetické třídy A+++/A+++ (pro topení/chlazení). Majitelé ocení nejen její vzhled, ale i vysoký komfort, který jim přináší vestavěná síť WLAN sloužící pro lepší ovládání, snadné připojení k internetu a pohodlné řízení na dálku.

Pro zdravější domov jsou nové modely Etherea vybaveny technologií čištění vzduchu Panasonic Nanoe X, která inhibuje bakterie ve vzduchu až s 99,9% účinností a zabraňuje šíření plísní a alergenů.

O pohodlí se i v největších vedrech stará technologie Aerowings s větším sacím roštem a mimořádně vysokými otáčkami ventilátoru, která zajistí rovnoměrné proudění vzduchu po celé místnosti.

Úsporná klimatizace Dražice

K environmentálně šetrným zdrojům tepla a ohřevu vody patří i fotovoltaické panely napojené do efektivních systémů. Zajímavým příkladem je přímé využití energie z fotovoltaických panelů na chlazení nebo přitápění domácnosti pomocí klimatizace LX 35 (LX 50, LX 70) a její následné ukládání do vody.

Invertorová klimatizační jednotka funguje podobně jako tepelné čerpadlo systému vzduch-vzduch, umí se tedy přizpůsobit venkovním změnám teplot a domácnost jak ochladit, tak ohřát. Přesměrovávání elektrické energie z fotovoltaických panelů mezi klimatizací a ohřívačem vody zajišťuje maximální využití ekologicky vyrobené elektřiny.

11.6.2019 5:30 | autor: Kateřina Šedivá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist