Jak uchovávat víno? Pořiďte si vinotéku nebo rovnou sklípek

Víno se nám dostává stále více pod kůži. S tím, jak roste jeho obliba, vzrůstá i povědomí o jeho skladování. Lednice není pro ušlechtilý mok ideálním místem, pokud to s láskou k vínu myslíte opravdu, musíte si pořídit vinotéku nebo si nechte doma postavit vlastní „sklípek“.

haier_ws53gda_image-4-1100x618.jpg Celá galerie 13 Zdroj: Haier

Dobrá vinotéka umí víc než lednice

Pokud chcete skladovat větší množství lahví, budou pro vás prosklené domácí vinotéky nejlepším řešením. Mnozí si řeknou, že vinotéka je pouze lednice s prosklenými dveřmi, ale to jsou na omylu. Jsou konstruované tak, aby vyhověly základním požadavkům na dlouhodobé skladování vína. Kromě kolísající teploty, totiž vínu nejvíce škodí vibrace a UV záření.

Opravdu kvalitní přístroje na dlouhodobou archivaci mají uhlíkový filtr pro odstranění pachů, které by mohly proniknout korkem do vína, a řízení vlhkosti, aby korek nevysychal ani z vnější strany. Vlhkost by se měla držet na úrovni 70 až 80 %.

„Kvalitní vinotéka je zároveň vybavena antivibračním systémem, a tak dodává vínům to největší pohodlí. U větších vinoték očekávejte také dvě teplotní zóny, díky kterým můžete v jedné lednici na víno chladit více druhů vín. Ceny se liší samozřejmě podle velikosti a vybavení, nejlevnější pořídíte za přibližně 5 000 Kč, k dostání jsou ale také vinotéky za 30–40 000 Kč,“ prozrazuje Filip Jantač ze společnosti Global Wines, největšího dovozce a distributora vín v ČR.

Skleněná dvířka a vnitřní osvětlení umožňují získat přehled o uskladněných lahvích bez toho, že byste otevírali dvířka na delší dobu a narušili tak vnitřní prostředí. Některé modely mají zvláštní oddělení pro sekt a také humidory na doutníky.

Správné teploty pro jednotlivé druhy vín:

  • červené víno 15–18 °C
  • růžové, bílé víno 7–12 °C
  • perlivé víno 8–10 °C
  • likérové víno 6–8 °C
  • šumivé víno 5–7 °C

V horní části vinotéky by měla být uložena červená vína, uprostřed bílá a ve spodní části perlivá vína.

Kam postavit vinotéku?

Za prvé byste si měli uvědomit, že chladicí skříně na víno stejně jako ledničky či mrazáky by neměly stát v místnostech, kde teplota překračuje 22 °C, nebo je naopak nižší než 10 °C. Většina chladicích zařízení využívá kompresorové chlazení, při kterém je k vypaření chladicí kapaliny nutné dodat určité teplo, které si bere ze svého okolí. Vystavíme-li tyto přístroje nižším teplotám, zničíme je. Vinotéky také mohou pracovat na termočlánkovém či absorpčním principu.

Jako logické se jeví jejich umístění do spíže nebo komory, ale jelikož se vyrábějí v atraktivních designech, můžeme je směle vystavit i v luxusní kuchyni. Zde se musíme rozhodnout, zda zvolíme volně stojící, vestavné či závěsné. Nejpraktičtější se jeví vestavné, provoz je u nich podobný jako u chladniček, tedy cca 265 kWh za rok. Jsou ale o něco dražší než volně stojící. Vinotéky volně stojící či závěsné jsou sice náročnější na prostor, ale zase ne na stav vašeho konta.

I co se týká designu, jsou vinotéky rozmazlovány a hýčkány. Nejdete mezi nimi minimalistické kusy stejně jako dřevěné s bohatou řezbou, za které zaplatíte tolik, co za vzácnou starožitnou skříň.

Sklípek na míru a kdekoliv

Pro ty největší milovníky vína není nad posezení s přáteli v atmosférou nabitém prostředí téměř podzemní stavby, kde to zlehka voní vínem, sýrem a dobrou uzeninou. Pokud zrovna nežijete na Moravě a nemáte čas tam vyrážet tak často, jak byste chtěli, můžete si na zahradě, přímo v domě či dokonce v bytě takový „sklep“ vytvořit.

Dnes existují firmy, které dokážou vykouzlit pověstné stavby na klíč, a to už za pár týdnů. Máte na výběr ze dvou možností. Buď si v domě či bytě vyčleníte místnost, kterou byste chtěli vínu věnovat, anebo stavbě opravdového sklípku uvolníte trochu místa na svém pozemku. Samozřejmě musíte počítat s větší finanční náročností.

Je také dobré předem vědět, jaký typ sklípku budete chtít. Existují dva druhy: pasivní a aktivní. Pasivním se rozumí, že udrží vhodnou teplotu a vlhkost a je správně odvětrán, a to bez větší pomoci nějaké klimatizace a techniky. U tzv. aktivních vinných sklepů se o vhodné klimatické podmínky stará promyšlená chladicí technika.

„A už jen zmínku na okraj. Až si budete pořizovat domů lahve chutného vína, dobře si promyslete, které vypijete nejdříve, které až za několik měsíců a které si chcete uchovat léta. Podle toho jim také dopřejte nejvhodnější prostředí. Vína pro rychlou spotřebu pak ani do sklípku nenoste, postačí jim chladnička,“ dodává Filip Jantač.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: Global Wines, Foton Most, Skpely Ilčík

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist