Jak svépomocí navrhovat interiér, nové bydlení? Deset rad a nejčastější chyby

Zařizování interiéru je tvůrčí činnost a každý interiér je pak obrazem svého tvůrce, potažmo toho, kdo v něm bydlí. I interiér tedy dokáže být nudný, nervózní, romantický, dramatický, nebo třeba velmi formální, stejně jako jeho uživatel . Vlastně zde platí parafráze známého úsloví „řekni mi co čteš a já to řeknu, jaký jsi“. Pouze je potřeba vyměnili slovo „čtení“ za „bydlení“. A jak se při svépomocně řešeném novém bydlení vyhnout těm nejhrubším chybám?

124926-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Za „chybu“ při navrhování interiéru můžeme jistě považovat takový „chybný krok“, který povede k omezení funkčnosti bytu a nebo který plně nevyužije veškerý jeho potenciál. Pokud se tedy jen obtížně dostaneme k šatní skříni, pokud její dveře nejdou zcela otevřít, je-li nemožné protáhnout se kolem sedačky a křesla, neboť mezera mezi nimi je skutečně velmi úzká atd., pak takový interiér jistě nefunguje tak, jak by fungovat měl – je v něm chyba.

1.uvažovaný nábytek zakreslete do plánu bytu přesně, tedy v měřítku. Před tím ale určitě zkontrolujte, zdali situace na papíře odpovídá skutečným rozměrům bytu. Postačí malý rozdíl a zejména v malometrážních bytech, kde se plánuje a počítá s každým centimetrem, může vzniknout nepříjemný problém. Měřítko nábytku bude dáno měřítkem výkresu bytu, ale pro vaší lepší orientaci na papíře je dobré volit měřítko 1:50 a nebo 1:100. Buďte přesní, vyplatí se vám to, bydlení neměníte každý rok jako staré šaty.

2.přemýšlejte o tom, jak se budete v interiéru pohybovat. Zkuste se po interiéru „projít“ jako ve virtuální realitě. Představte si, jak se vám bude chodit kolem tohoto stolu, zdali není mezi křeslem a gaučem příliš málo místa, zdali je pohovka orientována opravdu tím správným směrem, tedy např. na TV obrazovku a nebo zdali se přeci jen častěji díváte z pohovky k oknu nebo do krbu atd. Pokud si nejste jisti rozměry- dimenzování, vystřihněte si z papíru figurku s vašimi rozměry (v měřítku) a můžete si jednoduše zjistit, zdali se do interiéru vejdete. Obecně platí, že mezi jednotlivými zařizovacími předměty by mělo být pro snadný průchod 80 cm. Je to údaj orientační a uvažující průměrně vzrostlého člověka. Někdo bude tedy potřebovat více, někomu stačí méně.

3.máte-li potíže při výběru barvy nábytku, potahů, textilií atd., pak zkuste využít některý z programů, který je k dispozici např. ZDE. Můžete si nasimulovat barvy stěn, stolů, skříní atd. a vybrat si.

4.snažte se maximalizovat množství přirozeného denního světla a nezastavujte příliš okenní parapety, nestavte světlu do cesty nábytek. Přirozené světlo je „přirozené“, je pozitivní kvalitou a člověk jej ke svému zdravému životu potřebuje.

5.volte snadno omyvatelné, nebo jinak snadno udržovatelé materiály. Ušetříte si spoustu práce s vytřepáváním deček, praním huňatých přehozů atd. Pro alergiky platí: čím méně „chlupatých“ textilií, čím více vlhkým hadrem stíratelných ploch, tím lépe. Roztoči, prach a jiné nečistoty kvalitu bytu snižují.

Velká fotogalerie moderních interiérů

6. nepodceňujte vliv kvality dýchaného vzduchu. Pokud nemáte možnost použít digestoř s odtahem do komína, použijte digestoř recirkulační (která vzduch nikam neodvádí, ale čistí jej a znovu pak vyfukuje do interiéru). Do ložnice zvažte pračku vzduchu, je to investice v řádu cca do 10 000 Kč.

7. máte-li problémy s malou koupelnou, kam se nevejde současně sprchový kout i vana, pak si pořiďte vanovou zástěnu, která vám umožní stát ve vaně jako ve sprchovém koutě.

8.nedostává-li se vám prostoru, zvažte zřízení úložného prostoru tam, kde se nic jiného zřídit nedá (snížení stropu, prostor nad kuchyňskými skříňkami atp.) a zrušte volně stojící skříně, na jejichž místě může stát cokoli jiného a nebo také pro pocit volnosti třeba vůbec nic.

9. pamatujte na květiny. Čistí vzduch a v jejích přítomnosti se člověk cítí lépe. Květiny interiér osvěží.

10. pamatujte na to, že interiér budete užívat mnoho let a tak je dobré vše dobře rozvážit a nepodléhat krátkodobé módě.

Karel Holý
Foto archiv autora

12.2.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist