Domů > Zahrada > Ploty > Jak staví plot profesionálové – fotonávod
Jak staví plot profesionálové – fotonávod
Stavba kovaného plotu je poměrně náročná operace, podobně jako u jiných variant oplocení s podezdívkou. Aby výsledek vypadal perfektně, stačí dodržet několik základních pravidel.
Stavba kovaného plotu není nic nepřekonatelného, co by nezvládnul šikovný český kutil. Avšak z důvodů kvalitní dokumentace, základů a zkušeností je vždy vhodnější obrátit se na specializované firmy. Z hlediska stavebního zákona se jedná o malou stavbu, je proto potřeba ještě před započetím stavby počítat se všemi potřebnými dokumenty i kompletní stavební připraveností. Podívejte se, jak probíhá realizace u největšího výrobce plotů v ČR.
Stavba jakéhokoliv plotu začíná vytyčením hranic pozemku a vyznačením linie základů pod celým plotem, nebo alespoň u hlavních sloupů.
Základy podezdívky musí dosahovat nejméně do hloubky, ve které půda již nezamrzá, tj. minimálně 80 cm. Šířka základů by neměla být menší než 25 cm. Pokud je v místě stavby plotu vysoká hladina spodní vody, budete se muset zabývat také izolací proti vodě. U podezdívek pod úrovní terénu musíte zajistit také drenážní prvky, které umožní vodě odcházet jinou cestou.
Ploty – inspirativní fotogalerie
Montáž kovaného plotu
Hloubka uložení podezdívky musí být minimálně 80 cm, tj. do nezámrzné hloubky.
Je potřeba, aby povrch podezdívky pro sloupky s patkou byl rovný. Sloupky pro zabetonování (bez patky) tyto nároky na povrch nemají.
Pro rozestupy mezi sloupky neexistuje žádné univerzální pravidlo. Kvůli montáži by však rozestup mezi nimi měl být aspoň 30 cm. Běžný dílec má rozměry 2 – 2,5 m, z praktického hlediska by měl být rozestup maximálně 3 m. Na přání lze samozřejmě vyrobit i větší atypický plotový dílec.
Usazení sloupků na zabetonování se nejčastěji provádí již při výstavbě podezdívky. Pokud je podezdívka hotová, sloupky s patkou se přivrtávají na místě a kotví se chemickými hmoždinkami (chemická malta). Není to sice pravidlem, ale standardně jsou sloupky na bránu většinou zabetonovány do země a plotové sloupky do podezdívky.
Šrouby o průměru menším než 10 mm a délce 100 mm nejsou pro upevnění vhodné, je třeba zvolit odpovídající velikost. Všechen spojovací materiál je zinkovaný, u specializované firmy si můžete vyžádat také spojovací materiál i v barvě plotu.
Velká inspirativní fotogalerie plotů a oplocení
Vyvážení sloupků nemá přímý vliv na funkci plotu, ale pouze na jeho výsledný vzhled.
Kdo by chtěl mít nakloněný plot?
Pro instalaci automatické brány je potřeba přihlédnout ke konkrétní situaci a zvolit, zda je vhodnější brána posuvná nebo otočná. Pokud se rozhodnete pro posuvnou bránu, budete muset vyřešit místo na zasouvání, u otočné brány naopak prostor za bránou, který nesmí stoupat.
Při stavbě sloupků bran je především zapotřebí rozvést elektroinstalaci, přívod z rozvaděče do elektroniky, zavést kabely k pohonům, fotočlánkům a výstražné lampě.
V rámci jednoho pracovního dne je reálné namontovat jednu zakázku, která obsahuje bránu s pohonem, branku a přibližně 10 plotových dílců, a to ve dvou lidech.
“Nejčastějšími chybami, které stavbu plotu zdržují a komplikují, jsou špatná a nekvalitní stavební připravenost nebo nevhodně zvolené materiály,” uvedl Miloš Němeček.
Závěrem
Aby váš plot mohl sloužit desetiletí a přitom jeho krása a elegance nepřišla k úhoně, neměli byste jednou ročně zapomínat na provedení garanční prohlídky, při které se dotáhnou šrouby, seřídí panty u otočných bran, respektive vozíky u posuvných bran. Kontrolou musí projít rovněž elektroinstalace.
foto: LAMARK