Jak správně vymalovat byt

Přesto, že náš byt by měl sloužit hlavně jako naše odpočinková zóna, je v něm často velmi živo. Zvláště, pokud se v něm shromažduje větší počet členů, častěji se vaří, rušno zde bývá i celý týden. Po určité době pak usoudíte, že stěny pokojů již nejsou tak čisté, jak jste předpokládali. Nastává doba, kdy bude potřeba vymalovat. A jak to správně provést? Zaměříme se dnes tedy na to, v jakém pořadí by se měly pokoje malovat a jak postupovat při volbě barev.

132409-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

V první řadě přichází volba nátěru. Doporučuje se, některé stěny ošetřit omyvatelným nátěrem. Zvláště tedy kuchyň uvítá lesklou omyvatelnou barvu za dřezem či sporákem anebo její obměnu: tapetu s lehce omyvatelným povrchem. Dekorativní tapety nebo dřevěné obložení omezuje možnosti poškození anebo přílišného znečištění stěn. O tapetování píšeme například v našem článku: Dětské tapety – jak s nimi pracovat.

My se ale budeme věnovat tomu, jak postupovat v jednotlivých pokojích, pokud se chystáme malovat:

Velká fotogalerie malování a barevných stěn

Nejdříve provedeme první nátěr na stropě a římse. Poté provádíme první nátěry na všech stěnách. Nyní následuje druhý nátěr na stropě a římse. Jestliže používáte lesklý nátěr na dřevěných lištách, (oknech dveřích, podlahových lištách), proveďte podkladový nátěr anebo nátěr první. Jakmile oschnou, bude nutné provést obroušení smirkovým papírem. Pokračujeme druhým nátěrem na stěnách. Následuje konečný nátěr na dřevěných lištách. Máte-li lakovanou podlahu, natřete ji jako poslední. Ať je dřevo napuštěné barvou či není, bude nutné natřít jej polyuretanem, lakem nebo přírodní pryskyřicí případně olejem.

Pár zásad, které vám ulehčí rozhodování o volbě barvy:

1.    Barvy vybírejte u sebe doma, ne v obchodě.
2.    Pokud hledáte žlutou barvu, hledejte v oddělení béžových barev.
3.    Barvy volte ze svých oblíbených. Nahlédněte do svého šatníku.
4.    Na zkoušku vymalujte svou koupelnu ve zvolené barvě.
5.    Vždy vyzkoušejte barvu, pro kterou jste se rozhodli na stěně alespoň na ploše v rozměru velkého obrazu.
6.    Zkuste se dívat na vybranou barvu alespoň po dobu 3 dnů.
7.    Mějte na paměti, že barva bude jinak vypadat v ranním světle, jinak odpoledním a jinak při osvětlení umělém.
8.    Při nátěru stěn barvu použijte nejméně třikrát.

Je jasné, že výběr barev, kterým budete každé malování bytu začínat, bude vyžadovat pečlivou strategii. Nenechte si vemluvit, že váš byt musí být nutně vymalován například v šeříkové či šedé barvě, pokud vám tyto barvy nic neříkají. Módní trendy jsou jedna věc, ale dobrý pocit vám a vaší rodině nenahradí. Nejdůležitější je, aby se barvy, které vyberete, líbily vám všem a korespondovaly s vybavením a zařízením vašeho bytu. Jen tak se v něm budete cítit dobře a útulně.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: redesign-today.com, princetoncapblog.com, docstoc.com, nattybydesign.blogspot.com, colortheorypainting.com, kasselpainting.com, colorworldhousepainting.com

27.8.2012 4:23

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist