Jak správně vybrat vázu

Jak známo, že zelená barva odstraňuje stres, a nás vždycky dokáže pobyt v přírodě uklidnit a pomoci nám srovnat myšlenky v hlavě. Bohužel současná uspěchaná doba nám nedovoluje tak častý pobyt v přírodě, jak bychom chtěli, a tak si ji po kouscích musíme přenést do našich domovů. K výzdobě interiéru patří nejen pokojové rostliny, ale i květinová aranžmá a kytice umístěné ve vázách.

Jednoduché elegantní tvary, jasné linie, rozdílná výška, tak by se daly charakterizovat vázy, které si v současnosti pořizujeme do interiéru.

Pokud má kytice sama o sobě dostatek barev anebo je aranžována v barvě jedné, ale výrazné, jako je například červená či žluté, zvolme barvy váz raději nenápadné.

Jestliže máme jednotlivá aranžmá spíše menší, stejná a například ve dvou až třech kusech, ideální je umístit je do váz stejných, vytvoříme tak výsledek velmi atraktivní a neobvyklý.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie dekorací

Jako doplněk celé palety odstínů zelené – od temné až po hráškovou – je vhodné použít velmi módní oranžovou nebo žlutou barvu.

Skleněná váza je obvykle první nádoba, která nás napadne, vybavíme-li si nádobu vhodnou pro květiny. Zajímavé jsou hlavně jednoduché vázy z čirého skla, které se vyrábějí ve všech možných velikostech a tvarech. Jejich výhoda spočívá v jednoduchosti a nulovém zdobení, čímž umožní květinám maximálně vyniknout. Je nutné v nich častěji měnit vodu a udržovat je v perfektní čistotě.

Skleněné vázy se dobře hodí pro květinovou výzdobu, jelikož odrážejí světlo, zvýrazňuje barvy a jakákoli květina se skleněnou nádobou přirozeně splyne. Počítejte s tím, že při nákupu vás může doslova zaskočit velké množství tvarů a stylů. Zamyslete se nejprve tedy nad tím, kde bude váza stát, to bude rozhodující pro určení její výšky a šířky. Nakonec zvažujte vzhled dané místnosti a její zařízení.

U skla barevného si pak pečlivěji rozmýšlejte barevnou škálu aranžmá. Zvláště úchvatně pak vypadá osvětlené denním či umělým světlem. Platí pravidlo, že čím širší je hrdlo vázy, tím více květin do ní bude potřeba. Nezapomeňte ani na to, že v průhledných vázách budou vidět stonky rostlin, a ty musí být vždy pečlivě očištěné.

Existuje však mnoho jiných druhů váz, které vás mohou oslovit, například vázy barevné, neprůhledné, s výrazným povrchem, anebo broušené. Každá z nich má své kouzlo a v souladu s vaším interiérem může skvěle vyniknout.

I rozmanitost tvarů váz je veliká. Kromě tradičního kulatého tvaru jsou i vázy čtyřúhelníkové i oválné. Pojem váza ve skutečnosti představuje nádobu, jejíž výška je alespoň dvojnásobkem šířky. Květináč má pak výšku i šířku téměř stejnou. Existuje však velká řada nádob, která se velikostně pohybuje mezi těmito dvěma skupinami.

V ideálním případě by váza a květina měly vypadat jako pro sebe navzájem stvořené. Měly by působit jako dokonalá dvojice, kde jedno doplňuje druhé.  Některé vázy jsou však umělecká díla samy o sobě, a tak by měly mít v interiéru speciální místo, aby vynikly i v době, kdy budou bez květin, jako solitérní designové kousky.

Váza jako součást moderního interiéru je náš další článek s podobnou tématikou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: stevestewartceramics.com, liverpoolmag.co.uk, viesso.com, vaseadnvas.net, vadura.webs.com, vasoni.net

10.8.2012 12:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist