Jak správně vybrat rám na obraz?

I když bychom si to přáli, neexistuje pro výběr vhodného rámu žádná přesná kuchařka. Ve vyhlášeném rámařství Frame-it.cz nám přesto prozradili důležitá pravidla, která je dobré dodržet, abyste rámem vašemu obrazu neuškodili, ale naopak několikanásobně vyzdvihli hodnotu, kterou pro vás má.

1. Nerámujte kličky u dveří

To hlavní, čím se při rámování musíte řídit, je obraz sám. Rám, pasparta, celkový styl rámování a vše ostatní se musí především hodit k obrazu a dohromady tvořit jedinečný a na pohled neoddělitelný celek. Smyslem rámu totiž není pouze zavěšení obrazu na zeď, ale především pozdvihnutí hodnoty díla o stupínek výš.

Skvěle zarámovaný obraz je vesmírem sám o sobě a dokáže se lehce začlenit do libovolného interiéru, aniž by tam působil jakkoli nepatřičně. Cestou do pekel je proto při výběru rámu především přehnaný důraz na vzhled interiéru, či snaha sladit rám s interiérovými doplňky nebo ostatními rámy v prostoru.

2. Dívejte se na celek

Dobře vybraný rám je dostatečně výrazný, obraz podpoří, ale přitom mu nijak nekonkuruje. Je obraz laděný do teplejších tónů? Zvolte i rám v teplejších tónech. Má obraz jemnou malbu s drobnými detaily? Raději zvolte rám bez ornamentů, aby obraz zbytečně nepřebíjel. Víte, že změnou barvy rámu zcela změníte náladu i celkové vyznění obrazu? Máte rádi úzké rovné rámy? Pamatujte, že tím opticky snížíte hodnotu obrazu.

3. Nesvazujte se zvyklostmi

Při výběru rámu se neohlížejte na to, jak se to dělalo dříve, nebo jak se to dělá obvykle. Způsobů, jak zarámovat obraz, je dnes nepřeberné množství. Také nabídka rámů je mnohem širší, než byla před několika lety – špičkové rámařství, jako je právě Frame-it.cz, vám nabídne více než dva tisíce různých rámů v rozmanitých barvách, tvarech a materiálech. Není tedy problém vybrat rám, který se bude k obrazu skvěle hodit. Netrvejte proto pouze na hladkém černém, nebo hnědém rámu, jak jste dosud možná byli zvyklí. Mohli byste tím vašemu obrazu zbytečně uškodit.

4. Experimentujte ze všech sil

„Je dobré nebát se experimentovat… I když k nám přijdou zákazníci s přesnou představou, stejně vždy společně vyzkoušíme i několik alternativ, které považujeme za vhodnější, abychom vybrali právě ten rám, který obrazu sluší opravdu nejvíc,“ říká Veronika Šťastná z rámařství Frame-it.

„Žádné absolutně správné řešení není a rozhodnutí je tak především o citu a o tom, co se vám líbí. Vyzkoušejte tedy i ty varianty, o kterých byste vůbec neuvažovali – pravděpodobně objevíte netušené a dosáhnete výsledku, ve který jste ani nedoufali,“ radí Veronika Šťastná.

5. Udělejte si konečně radost

Nezapomínejte, že se na obraz budete dívat po dlouhou řadu let, a tak by vám měl mít stále co nabídnout. Zakázkové rámování nemusí být vždy úplně levné, přesto se ale snažte vybírat rámy opravdu podle toho, jak se hodí k obrazu, než abyste zvolili horší variantu kvůli pár ušetřeným korunám. Pohled na opravdu krásně zarámovaný obraz vám to několikanásobně vynahradí.

6. Nechte si dobře poradit

Pro opravdu kvalitní rámaře není důležité vybrat ten nejdražší rám, ale ten, který se k obrazu nejvíce hodí a pomůže mu vyniknout. „Když si zákazník objedná rám podle představ, se kterými k nám do rámařství přišel, odchází samozřejmě spokojený. Když si ale nechá poradit a rám vybíráme společně, bývá opravdu nadšený. A to je pro nás nejdůležitější,“ uzavírá Veronika Šťastná z pražského rámařství Frame-it.cz.

Komerční prezentace

22.7.2016 12:48
Více o tématu: rám na obraz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist