Jak správně vybrat jídelní stůl

Výběr stolu do jídelny nebo jídelního koutu dnes už není jen o tom jít do první prodejny s nábytkem a koupit dřevěnou desku na čtyřech nohách. Proto jsme připravili pár tipů, které vám pomohou vybrat ten správný stůl pro vaši rodinu.

112489-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Jídelní stůl již dávno není jen užitkovým kusem nábytku nad jehož výběrem lze mávnout rukou. Moderní jídelní stoly se liší nejenom svým designem, ale i materiálovým zpracováním, rozměry, tvarem a v poslední době se stále častěji zohledňuje i bezpečnostní jakost jednotlivých modelů. Pojďme si tedy připomenout charakterové vlastnosti tohoto nábytku, z nichž je možné vybírat.

Materiály a barvy
Ačkoliv doby, kdy se jídelní stoly vyráběly výhradně ze dřeva již dávno minuly, stále se tento materiál drží na špičce pomyslného žebříčku popularity u většiny spotřebitelů. Jenom se výrazně rozšířila nabídka jednotlivých typů dřeva. Na trhu jsou stoly z tvrdého masivu, měkčích dřevinjehličnanů, ale i exotické dřeviny, jako například dřevo wengé, eben, jilm, cambara apod. Zůstaneme-li u přírodních materiálů, neměly bychom opomenout ani ratankámen. Do moderních interiérů se hodí i stoly skleněné, které jsou ovšem kvůli své křehkosti často nahrazovány stoly z průhledného plastu. Od věci není ani zmínit stoly z tepaného kovu, které se hodí do romantickýchrustikálně zařízených interiérů.

To, jakou bude mít váš stůl do jídelny či kuchyně barvu záleží v podstatě jen na vaší fantazii a finančních možnostech (bez ohledu na materiál z něhož je stůl vyroben). Do avantgardních interiérů si můžete dovolit i barvy metalické a v případě, že si vyberete stůl z tvrzeného plastu, můžete mít i stůl, který ve tmě svítí.

Velká inspirativní galerie stolů

Některé druhy plastů obsahují fluorescenční složku, která vám zaručí dokonalý „party efekt“. Dřevěné stoly je rovněž možné opatřit patinou, čímž dostanou onen půvabný oprýskaný vzhled starých časů.Jídelní stůl do každého interiéru

Výběr jakéhokoliv nového nábytku podléhá dispozicím prostoru do něhož bude umístěn. Zohledňujeme to, kde bude nábytek, v našem případě jídelní stůl stát (v rohu, uprostřed místnosti…) a také kolik osob jej bude pravidelně využívat. Pro tříčlennou rodinu je zbytečné pořizovat stůl o rozměrech přistávací dráhy na letišti. A z čeho můžete vybírat?

Jídelní stoly do malých místností
malých interiérech se nabízí možnost jídelního stolu formou barového pultu, který působí velmi efektně a pokud je dobře navržen, harmonizuje s okolním zařízením. Spodní část barového pultu můžete také využít jako úložný prostor na odkládání nádobí. Zcela nejjednodušším řešením je širší deska instalována podél jedné z kuchyňských stěn. Daleko praktičtější je však skládací stůl, který v případě potřeby můžete rozložit a osoby, které u něj budou sedět nebudou ochuzeny o vizuální kontakt mezi sebou jako v předchozí variantě.

V každém případě se vyhněte oválným a kulatým stolním deskám, jelikož ty jsou daleko náročnější na prostor neboť vyžadují, aby byly židle byly postaveny kolem stolu. Praktickým a přitom nenáročným řešením je vysouvací deska, kterou zasunete pod povrch pracovní desky kuchyňské linky když zrovna nestolujete. Do kuchyňských stolů 
 s vestavěnými zásuvkami můžete ukládat například servírovací 
 ubrousky.

Ať už byl vyroben ze dřeva či z kamene, pokaždé bylo podstatné, aby se k němu vešla celá rodina. Vždyť právě díky jídelnímu stolu si kuchyň získala svou pověst „ztmelovací“ místnosti. Nepodceňujte tedy výběr tohoto nábytku a vždy pamatujte na to, že i v případě, že přihlédnete spíše k ceně na úkor designu, vždy můžete vzhled svého stolu vylepšit ubrusem nebo dekoracemi.

Text: Lucie Sýkorová
Foto:nigelnortheast.co.uk,furnishism.com,onelifeescapes.co.uk,furniturehomedesign.com,interiordeco.wordpress.com, forum.chatdd.com,diytrade.com,awesomehomedesign.blogspot.com

17.3.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist