Jak snížit vysoký strop bez stavebních zásahů

Vysoké stropy ve staré zástavbě a starých městských domech jsou krásné a umocňují celkovou atmosféru nemovitosti. Může se ale stát, že je vysoký strop i v místnosti, kde potřebujeme mít spíše pocit větší intimity a zároveň už nezbývají peníze na stavební úpravy, které by prostor zútulnily. Pro tyto případy máme několik tipů, jak se elegantně vyhnout stavebním úpravám a přesto dosáhnout snížení stropu.

Ložnice, dětský pokoj nebo obývák, to všechno jsou místnosti, ve kterých se mnoho lidí chce a potřebuje cítit uvolněně a bezpečně. A právě vysoké stropy mohou způsobovat pocity úzkosti nebo nechtěně prázdného prostoru. Naštěstí ale není těžké takový problém vyřešit.


Výmalba stropu nebo stěn tou správnou barvou
Není až tak důležité, jakou barvu stěny nebo strop vymalujete, pravda však je, že obecně bílá (světlá) barva zvětšuje a černá (tmavá) barva naopak zmenšuje. Alespoň tak to naše oči a mozek vnímají. K dosažení cíle snížení vysokého stropu bude tedy stačit když vytvoříte barevný kontrast mezi světlou a tmavou, přičemž strop by měl být ztmaven. Stropem se v tomto případě rozumí i část stěny – například 30cm pod stropem po celém obvodu. Pokud barevně rozlišíte strop od stěn, budete mít, díky optickému klamu pocit, že strop je níže, než ve skutečnosti.

1418.jpg

Zdroj: archiv redakce

Tip: Zajímavým řešením je v tomto případě i stěna s bohatým vzorem. Dekor na sebe upoutá dostatečně silnou pozornost a odvede pozornost od vysokého stropu ke stěnám. Vznikne tak pocit zabydlené místnosti a vysoký strop už nebudete vnímat. Vzorovaná výmalba ale musí končit několik desítek centimetrů pod stropem, který by už neměl být nápadný vůbec.

Práce s lustry
Oklamat sami sebe je ten nejjednodušší způsob jak s vysokým stropem pracovat. Dalším řešením snížení stropu například v obývacím pokoji (kde je potřeba mít centrální osvětlení uprostřed místnosti ) je instalace několika lustrů ve stejné úrovni buď do tvaru linie, kruhu nebo čtverce. Našemu oku se opět bude zdát, že tu vznikla jakási plocha, která v tomto případě simuluje pomyslný strop. Pokud by byla instalace světel ve stejné úrovni kvůli klenbě stropu příliš složitá, jde stejného dojmu dosáhnout i zavěšením rampy v příslušném tvaru, na kterou jsou světla instalována.

Už v historii věděli, jak tento problém vyřešit.
Svébytným, ale  historicky prověřeným způsobem, jak zabydlet velké síně a komnaty je vytvoření umělého stropu pomocí textilií. Instalace takové konstrukce není těžká – stačí pouze napnout několik ocelových lanek a na ně položit látku, která se bude pod svou vlastní tíhou prohýbat a tvořit „nebesa“.
Úskalím takového řešení je ale pravděpodobnost, že instalace textilií bude příliš výrazně zasahovat  do charakteru místnosti. Ale i tomuto problému se dá vyhnout, pokud se použije jemná a transparentní látka, která bude navíc vypnutá a ne prověšená.


Tip: Látky a textilie použité  jako pomůcka při snižování stropu dokážou ocenit hlavně děti, které usínání pod „stanovou plachtou“ přímo milují. Podobně jako se dá využít plocha lustru k docílení příjemnějšího prostoru, mohou se k stropu zavěsit i jiné předměty jako závěsné dekorace korálek nebo papíru, které mají děti také velmi rády.

Hana Kotulánová
Zdroje: desiretoinspire.net, lenore-nevermore.blogspot.com, 1.bp.blogspot.com, homeconceptdecoration.com, lindsaymasoncouture.blogspot.com/, homeinteriordesigned.com, californiahomedesign.com, apartmenttherapy.com, stagetecture.com, zuhairah-homeinteriordesign.blogspot.com

27.2.2012 12:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist