Jak si zařídí byt extrovert a jak introvert? Váš domov o vás prozradí hodně

„Ukaž mi, jak bydlíš, a já ti řeknu, kdo jsi.“ Možná se vám to nezdá, ale psychologové potvrzují, že osobnost člověka se odráží v zařízení jeho bytu. Dává to smysl. Obklopujeme se tím, co máme rádi nebo jaký chceme vyvolat dojem. Co tedy o vás prozradí, jak bydlíte?

extrovert-introvert-6-1100x618.png Celá galerie 16 Zdroj: shutterstock.com

Společenský člověk má rád pohodlí

Jste přátelský extrovert, jehož dům je neustále plný známých, nejlépe se cítí v kruhu rodiny a neumí být sám? Pak jste si nejspíš zařídili byt útulně, aby se v něm vaši blízcí cítili dobře. Rádi se obklopujete teplými barvami, v domě nechybí velký stůl s mnoha židlemi nebo obří sedačka s polštářky a dalšími dekorativními prvky, na kterou se usadí velká společnost.

Citově založení lidé se rádi obklopují suvenýry z cest a fotografiemi blízkých. Převládá-li na fotografiích vaše tvář, dá se ve vaší povaze předpokládat narcismus a samolibost.

Čtěte také:

U introverta najdete minimalismus

Jednoduché tvary, praktičnost, neutrální barvy v odstínech šedé, černé či hnědé a bílé bez okázalých ozdob ukazují na jedince uzavřeného, skrývajícího své city. Minimalistický styl si zvolí člověk, který používá logiku a věcnost a je zvyklý zachovávat si jistý odstup a nadhled.

Mimochodem o způsobu vaší komunikace s ostatními lidmi hodně napoví okenní prostor. Okna zahalená žaluziemi nebo záclonami ukazují, že nekomunikujete přímo, ale snažíte se zprávy zabalit do pěkných slov. Chráníte si tak vlastní intimitu a rozhodně se nevystavujete na odiv.

Jste tradicionalista? Prozradí vás starožitnosti

Svědomití lidé, kteří mají život naplánovaný do posledního detailu a neumí se vyrovnávat se změnami, se nejlépe cítí v klasickém či rustikálním stylu. Dekorace v jejich domovech jsou opravdové starožitnosti, často jde o nábytek zděděný po předcích.

Single muži sází na design

Patříte-li k lidem, kteří podvědomě žádají uznání okolí, jste bez závazků a považujete se za extrovertního a nekonvenčního člověka, je váš byt pastvou pro oči. Obklopujete se designovými kousky, uměleckými díly nebo starými knihami, jste buď duší umělec, nebo si zakládáte na své image.

Více klasických designových kousků se nachází v bytech samostatně žijících mužů bez závazků. Ti totiž rádi vystavují na obdiv symboly statusu. Upřednostňují hlavně elegantní, moderní a inovativní nábytek, například v podobě obývací stěny s LED osvětlením, která dodá místnosti nevšední atmosféru.

Nepořádek značí kreativitu

Maminka se hroutí pokaždé, když k vám přijde na návštěvu, protože ani při nejlepším úsilí nejste schopni zachovat uklizený byt? Pak nejspíš patříte ke kreativním lidem či dobrodružným osobnostem, kteří hledají vlastní cestu životem. Ostatně podle vědců se pořádek ve společnosti dost přeceňuje.

Je váš pracovní kout dokonale uklizený? Pokud jste zaměstnaní v kreativní oblasti, tak z vás šéf radost mít nebude. Výzkum na univerzitě v Minnesotě totiž potvrdil, že práce na neuklizeném stole přináší nové nápady a povzbuzuje tvořivé myšlení. S nepořádkem to ale nepřehánějte, protože chaoticky a neprakticky zařízený byt může vyvolat trvalý stres.

Barvy jste si našli v dětství

Velkou roli v bydlení hrají barvy nejen na stěnách, ale i zvolený odstín nábytku ukáže na vaše životní priority. Například teplé citrusové tóny volí optimisté se zálibou v komunikaci. V případě, že ve vaší oblíbené místnosti převládá zelená a modrá, kladete důraz na odpočinek a oddych. Často používané hnědé tóny v kombinaci s dřevěným nábytkem upřednostňují lidé vyhledávající stabilitu, harmonii a přirozenost.

Ve svém vlastním bydlení opakujeme vzory a barevné kombinace z našeho dětství. Souvisí to s pocitem jistoty a skutečností, že výběr barev dědíme po svých rodičích.

Když o vás neprozradí vše

Spolehli jste se na služby bytového designéra, a i když je váš byt hezký, necítíte se v něm nejlépe? Pak se do vaší osobnosti netrefil. Nejlépe se to pozná na detailech, kterými jste se snažili byt dozdobit, ale zvolené doplňky neodpovídají celkovému charakteru bytu.

Může jít například o různé sbírky, výrazný obraz nad postelí nebo psací stůl na důležitém místě, přestože jeho majitel doma nepracuje. V takovémto prostoru se nemůžete cítit dobře a nedokážete čerpat tu správnou životní energii.

Podívejte se do galerie a dejte vědět, jestli to na vás sedí: 

 text: Z dostupných zdrojů vytvořila redakce, foto: Shutterstock.com

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist