Jak si vyrobit šatnu i v menším interiéru

Toužíte po svatyni pro vaše oděvy a obuv, jako měla Sarah Jessica Parker, coby Carrie Bradshaw v populárním seriálu Sex ve městě? Že vám sny o prostorném šatníku kazí rozloha vašich interiérů? Neklesejte na mysli a chopte se šroubováku…

131733-1100x618.jpg Celá galerie 15 Zdroj: archiv redakce

Z Carrie Bradshaw se teď na chvilku pokuste převtělit spíš do role Kutila Tima.  Díky dnešní nabídce snadno smontovatelných prvků a prefabrikátů si hravě zvládnete sestavit takovou roztomilou šatničku sami.

Šatník se dá postavit například v obýváku, coby falešná stěna a podobně jej lze „schovat“ také za čelo posteleložnici. Pokud vám to dispozice vašeho bytu či domku dovolí, lze také šatnu postavit jako průchozí místnost v jedné z chodeb.

Prvotně je důležité uvážit všechny rozměry a velikosti.  Šatna by neměla být příliš malá ani úzká  – žádoucí je minimální šíře zhruba kolem 1 m 20 cm a ideální délka by se měla přizpůsobit rozměrové rozteči celkové délky stěny dané místnosti.

levných materiálů pro samotnou konstrukci se nabízí například dřevotříska. Jako spoje v tomto případě postačí kvalitní stavební lepidlo anebo dřevěné hranolky o rozměrech přibližně 2,5 cm x 5 a pár šroubků. Při konstruování začínejte vždy od stropnípodlahové části.  Sem přišroubujte základní hranoly na něž budete následně upevňovat zbytek konstrukce šatny.

Ve fázi, kdy budete montovat příčky pamatujte na to, že na ně budete ještě připevňovat obkladové desky. Ať už se bude jednat o dřevotřískové desky, sádrokartón anebo pravé dřevo, vždy je nutné příčky namontovat tak, aby se obkladové desky daly připevnit snadno a k jednotlivým spojům jste se pohodlně dostali.

Vchod lze ponechat jako volný, průchozí prostor, nicméně pokud trváte na uzavíratelnosti šatny, pak dejte raději přednost posuvným dveřím. Instalace takzvaných šoupaček zahrnuje vlastně jen montáž kolejnic na jejich montáž však třeba pamatovat ještě před zakrytím konstrukce vrchním obkladem. Kolejnice budou vedeny uvnitř samotných příček. Pokud vám vznikne prostor mezi oběma povrchy stěny, vyplňte jej například izolační vatou nebo termo pěnou.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Uvnitř šatní stěny se nabízí prostor pro zrcadla anebo jen velkoplošné panely s drobnými věšáčkyBodovky anebo LED osvětlení jsou ideálním řešením pro nepříliš prostorné šatny – mohou osvětlovat nejen celou šatní místnost anebo je lze instalovat přímo do určitých částí, jako například ke šperkům anebo botám

Lucie Sýkorová

Foto:diytrade.com, ratedpeople.com, bycelina.com, housetohome.co.uk, bedroomdesign.net, princehanger.com, ariannabelle.com, favim.com, livecreatingyourself.com, houseandhome.com, interiorgallerydesign.com

18.3.2013 12:53

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist