Jak si vybrat hypotéčního makléře?

Pokud se rozhodnete pro financování svého bydlení pomocí hypotéky, pak máte dvě možnosti. Buďto si vše zařídíte sami a nebo se obrátíte na hypotéčního makléře, který vše zařídí za vás. Jak si ale vybrat toho pravého?

108757-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Výběr toho správného hypotéčního makléře není věcí snadnou a rozhodně se vyplatí věnovat mu potřebné množství času, protože jde zkrátka o peníze a to nikoliv a pár set korun. Pokud makléř mluví stejným jazykem, jako reklama a pokud vedle hypoték prodává ještě prací prášky, pak jak se říká „ruce pryč“ o takového „odborníka“.  A také pozor na hypotéční „poradce“!

1.hypotéční „makléř“ není to samé co hypotéční „poradce“. Makléř je tím, kdo má (a nebo by měl mít) veškeré dostupné produkty k dispozici, tedy různé nabídky různých bank(nejlépe všech). Teprve pak přece může podle situace na trhu může vybrat tu nejlepší. Makléř je nezávislý (měl by být), zatímco „poradce“ bývá často ten, kdo zastupuje jeden jediný finanční ústav a v takovém případě se těžko zájemce dočká objektivně nejlepší nabídky.

2.kvalitu makléře tedy vytváří počet nabídek, ze kterých vybírá a také jeho nezávislost. Zcela zásadní je pak jeho erudice v oboru investic a zejména investičního financování. Dobrý makléř by měl být ekonom a ne např. zedník nebo dentista.

3.kvalitní makléř se věnuje pouze svému řemeslu a tedy neprodává kromě hypoték třeba ještě auta nebo čistící prostředky. Pokud tomu tak není, je to opravdu zásadní skutečnost, která by měla zájemce o hypotéku jednoznačně a bez diskuse odradit.

4.důležitá je také makléřova zkušenost. Měl by být schopen prokázat se referencemi a ideální je doporučení osoby, který s ním měla dobrou zkušenost.

5.makléř by měl být objektivní a na rozdíl od bank, které komunikují s klientem vždy pozitivně a vytvářejí dojem, že vše je snadné, lehké a dostupné, by makléřova komunikace měla být jiná, neměla by lákat a svádět k uzavření smlouvy, ale měla by věci vysvětlovat a ukazovat je opravdu takové, jaké jsou. Makléř by zkrátka neměl mluvit jako reklama, ale jako člověk vedený snahou někoho objektivně informovat.

Red.
foto archiv

2.7.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist