Jak si vybrat digestoř?

Kvalitní digestoř je nezbytnou výbavou moderní kuchyně. Platí to zvláště v případech, kdy je kuchyň spojená s obývacím pokojem v jednu velkou obytnou místnost. Nejde jen o to zbavit se nepříjemných pachů, ale v prvé řadě je důležité minimalizovat mastné páry, které mohou dosedat na nábytek, čalounění či koberce a výrazně tak zkrátit jeho životnost. A jak si digestoř vybrat?

117349-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Úplně prvním krokem je zjištění, zdali máte možnost napojit se v kuchyni do komínové šachty či nikoliv. Správce domu by měl mít dokumentaci domu, ze které by měl být schopen odpověď na tuto otázku vyčíst. Máte-li možnost napojit se na komín, pak budete volit odtahovou digestoř a pokud nemáte, pak zvolíte digestoř recirkulační. V prvním případě jsou zplodiny vyfukovány šachtou ven z místnosti a domu, ve druhém pak digestoř vzduch nasaje, vyčistí a zpět ho vrací do místnosti. Používá k tomu v prvé řadě uhlíkový filtr a ten vydrží zpravidla cca 120 hodin provozu na plný výkon, což velmi zhruba představuje cca půl roku činnosti.

Lépe vybavené recirkulační digestoře si pomocí indikátoru samy řeknou o výměnu.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Nejdůležitější parametr je výkon, pak hlučnost

Digestoř je vlastně pračka vzduchu. Veškerý objem vzduchu v kuchyni by měl být kompletně vyměněn cca 15 x za  hodinu. Pokud máte kuchyň spojenou s pokojem, pak to platí o celém prostoru nově vzniklé místnosti. Při návštěvě prodejce pak stačí odpovědět na otázku, kolik kubických metrů má místnost, ve které má být digestoř umístěna. Tento údaj je vlastně údajem o výkonu digestoře a každý přístroj je jím vybaven, případně je uveden výkon jako množství kubických metrů vyčištěných za hodinu a to je to, co hledáte.

S výkonem souvisí často problematická hlučnost. Nechte si digestoř pustit na plný výkon a poslechněte si ji. Pokud v prospektu uvádí výrobce hlučnost při plném výkonu nad 50 dBA, pak je to opravdu na zvážení – je to hodně. Pamatujte pak, že každé snížení hlučnosti i o 1dBA je znát. Luxusní je hladina kolem 30 dBA.

Red.
Foto Hanák, modernikuchyne.cz, Miele, archiv autora

1.10.2008 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist