Jak si udělat quilling: umělecká díla z barevných proužků papíru

Qulling je výtvarná technika, pro kterou existují nejrůznější kurzy, internet je plný videí, můžete si nakoupit mnoho pomůcek, které vám tvoření zjednoduší, například i nařezané papírové proužky, které jsou základním materiálem.

shutterstock_337376549-1100x618.jpg Celá galerie 18 Zdroj: shutterstock.com

Netušila jsem, co to quilling je, dokud jsem od kamarádky Andrey nedostala jeden výtvor k narozeninám. Andrea na quilling narazila asi před rokem a půl na Facebooku: „Uviděla jsem titulek, který hlásal přibližně toto: Vzdala se své práce a začala se živit tvořením uměleckých děl z proužků papíru. Ty obrázky výtvorů mě okamžitě oslovily. Nadchla mě naprostá preciznost, čistota a krása těch věcí.“

Zajímavost: Quilling nebo také papírový filigrán je výtvarné umění, jehož hlavním materiálem jsou papírové proužky. Proužky se stáčí quillingovým perem do spirálek a vzniklé spirálky se pomocí prstů formují do různých tvarů (lístek, kapka, kytička). Tvary se pomocí lepidla fixují na podklad (papír, krabičky, rámečky…) a vytváří se z nich originální obrazce.

quillingov-v-tvory-5-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Těžké začátky

Zrovna měla obě děti na třítýdenním táboře, tak se rozhodla jen tak pro sebe si to vyzkoušet. Začátky ale nebyly lehké: „Najednou jsem zjistila, že si papíry potřebuji na proužky nakrájet, že nemám tak dlouhé pravítko, že si to musím vyměřit a tak dále a tak dále, neustále jsem sháněla základní pomůcky.“ První výtvory prý nebyly nic moc, vyráběla je totiž z měkkého papíru a ten není vhodný.

Když si pak ale ve výtvarných potřebách nakoupila správné pomůcky a především pořádně tlusté barevné papíry, šlo vše líp. „Krájení proužků bylo sice unavující, ale tvoření začalo být úplně o něčem jiném. Zkoušela jsem, testovala, improvizovala, proužky točila kolem špejle, větší kolečka kolem různých tužek, ještě větší kolem lepidlové tyčky a největší kolem skleničky. Překvapilo mě, jak je to náročné a zdlouhavé. Ale každý večer jsem zvládla vyrobit jednu věc,“ vzpomíná na začátky Andrea.

Zajímavost: Quilling byl na světě nejspíš hned od vzniku papíru, tedy už v prvním století po Kristu v Číně, existoval nejspíš i ve starověkém Egyptě. Poprvé byl zdokumentován kolem roku 1200. V 15. a 16. století quillingem zdobily evropské jeptišky a mniši nejrůznější předměty (skříňky, rámy, čajové krabičky, tácky, nábytek i urny). Tehdy papírové proužky obtáčeli kolem husích brk. Odtud je i název quillingu. Quill = brk. Až do konce 18. století byl u dam z vyšší společnosti quilling stejně in jako třeba vyšívání. V minulém století byl téměř zapomenut, v tom současném století se zase dostává na výsluní.

Výtvarná metoda zvaná quilling

„Až později jsem se dověděla, že na internetu najdu návody, tipy, videa a že to, co si doma po večerech vyrábím, se jmenuje quilling. No a co bylo nejlepší, že se dají koupit už nařezané proužky,“ dodává s úsměvem a vysvětluje: „Proužky jsou v sadách laděných do různých odstínů. Nakoupila jsem si další pomůcky, ale nakonec jsem zjistila, že mi stejně nejvíc vyhovuje to, co jsem používala předtím aneb co dům dal, dokonce i ty proužky si raději krájím podle svého. Mám je pevnější a širší – výtvor je plastičtější, pevnější a prostorově výraznější.“

Formy a metody quillingu:

  • 2D
  • 3D (tak se zdobí například velikonoční kraslice, 3D už je ale vyšší dívčí)
  • „combing“ neboli „quilling na hřebínku“ (hřebínek = anglicky comb, proužky papíru se ovíjí kolem speciálního hřebínku a ze vzniklého výpletu se tvarují různé lístky a kytičky)
  • „pins“ neboli quilling se špendlíky (špendlík = anglicky pin, proužky papíru se obtáčí kolem špendlíků zapíchnutých v korkové podložce, touto technikou jdou vyrobit třeba nádherné květiny, křídla motýla a jiné)

Základní potřeby na quilling:

1-co-na-quilling-pot-ebujete.jpg

Zdroj: archiv redakce

Lámací nůž, dlouhé železné pravítko, prkýnko, tvrdší barevné papíry / již nařezané hotové proužky papíru, pinetky, kterými si přidržíte k sobě slepené proužky, než zaschnou, lepidlo s úzkou špičkou na lepení proužků, hřebínek, kolem jednotlivých jehlic se motají ty proužky, pravítkovou šablonu, špendlíky, pero, které má na konci úzký hrot, který má uprostřed zářez, do něj se zasadí začátek proužku a začne se perem otáčet a proužek namotávat do ruličky, lepidlo (Herkules apod.), nůžky, špejle, tužky.

Foto: Andrea Radová

16.2.2021 5:34 | autor: Alice Kavková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist