Jak si udělat podnos zdobený květy jiřin

Třapaté pestré květy jiřin nás inspirovaly k dekorativní malbě na podnos. Poměrně obyčejný tác tak dostal nejenom „nové šaty“, ale stal se i naprosto jedinečným a originálním kouskem v naší kuchyni.

Budeme potřebovat:

  • dřevěný dýhovaný podnos
  • akrylové barvy Deco (Pébéo)
  • štětce
  • bezbarvý akrylový lak

K malování se hodí jakýkoliv dřevěný podnos – kulatý nebo obdélníkový. Vybraný podnos nejprve dobře umyjeme teplou vodou se saponátem, abychom dýhu dokonale odmastili. K odmaštění se hodí i lékařský benzin. Tác rozhodně nemáčíme ve vodě, abychom dřevěnou dýhu nepoškodili, a po umytí ho rychle osušíme.

Nejprve si připravíme papírové šablony květů, které přeneseme na dýhu pomocí kopírovacího papíru. Šablony je možné zvětšit podle potřeby pomocí kopírky nebo počítače a tiskárny.

K malování jsou vhodné akrylové barvy Deco (Pébéo), které se prodávají v bohaté barevné škále, ze které si určitě vyberete krásné odstíny a kombinace barev. Barvy květů volíme ale co nejpestřejší a vhodně je vzájemně kombinujeme. Využijeme nejen svoji fantazii, ale dopřejeme si třeba i dekor v našich oblíbených barvách.

Barvy jsou ředitelné vodou a dají se i vzájemně míchat a tak vytvářet i další libovolné odstíny. Barvy nanášíme na podklad tenčím štětcem, nejprve si vytáhneme obrysové kontury a pak plochy vymalujeme. Barvy jsou dostatečně husté a bez ředění perfektně kryjí, stačí tedy malovat pouze jednu vrstvu. Malbu necháme vždy dokonale zaschnout. Nakonec malovanou plochu ošetříme ještě bezbarvým akrylovým lakem, aby byla barva dokonale chráněná proti odření.

Text a foto: Hana Rašínová

7.10.2016 3:32

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist