Jak si udělat ozdobené koše a bedýnky na ovoce a zeleninu

Na sběr ovoce a zeleniny nebo na jejich uskladnění používáme zpravidla obyčejné lísky nebo bedýnky, které dostaneme v obchodě se zeleninou. Takové lísky používáme i opakovaně několik let, tak si je můžeme také ozdobit obrázky ovoce a zeleniny, které do ní budeme ukládat.

Nejsnadnější „malování“ je pomocí ubrouskové techniky. V obchodech je stále velký výběr papírových ubrousků s krásnými motivy. Určitě si vyberete. Papírnictví a speciální prodejny s výtvarnými potřebami prodávají spousty jednotlivých ubrousků s různou tématikou dekoru, z nichž si můžete vybrat právě ten, který potřebujete, nebo se vám líbí, aniž byste jako dříve museli kupovat celý balíček. Prodejem se zabývají i internetové obchody s výtvarnými potřebami, které zpravidla mají vzorník všech ubrousků, které jsou u nich k mání, a vy můžete jen vybírat a objednávat.

Ubrousková technika neboli découpage (dekupáž) je stále snad nejrozšířenější a nejoblíbenější dekorativní technikou, pomocí níž se dají ozdobit snad všechny možné předměty a dokonce i velmi různé materiály. Je tolik oblíbená právě proto, že i ti, kteří neumí vlastně ani pořádně vzít štětec do ruky, se tak stávají zručnými malíři obrázků a obdivuhodnými výtvarníky.

Základní technika

Toto je ten nejběžnější základní postup, který používáme na materiály, jež již nebudeme před zahájením práce nijak dál upravovat, např. dřevěná prkénka a rámečky na obrázky, sklo, režné misky a květináče apod. Ubrousky lepíme rovnou na materiál a finální práci můžeme (např. u dřeva) přelakovat bezbarvým lesklým nebo matným lakem.

Pracovní postup:

  • Z papírového ubrousku pečlivě vystřihněte vybraný motiv malými ostrými nůžkami.
  • Ubrousky jsou většinou třívrstvé, a proto oddělte pouze vrchní tištěnou tenkou vrstvu ubrousku, se kterou dále budete pracovat.
  • Podklad, který jsme si vybrali ke zdobení a na který budete obrázek lepit, musí být čistý. Speciálním lepidlem na ubrouskovou techniku slabě potřete povrch předmětu a ubrousek na ni opatrně přiložte, přitiskněte a vyhlaďte, aby byl dokonale rovný.

TIP LIVING.CZ: Vystřižený motiv můžete lepit i jiným osvědčeným způsobem. Motiv přiložíte na suchý podklad a přilepíte ho plochým štětcem namočeným v bezbarvém akrylovém laku. Pracujte velmi opatrně, aby se obrázek nepotrhal a byl dokonale vyhlazený. Když první vrstva laku zaschne, přelakujte motiv ještě alespoň dvakrát, aby byl chráněn proti oděru a poškození.

Koše a lísky můžeme ozdobit i jiným způsobem. Jednak vlastním malováním, kdy si zvolíme jednoduchý motiv, který zvládneme několika tahy štětcem nebo si na bílou čtvrtku nakreslíme motiv, který pečlivě vystřihneme. Vytvoříme tak šablonu pro další práci s barvou ve spreji. Šablony přiložíme k podkladu a přestříkáme barvou.

Text a foto: Hana Rašínová

23.9.2016 3:11

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist