Jak si udělat malovanou mísu

Konec prázdnin, sem tam už i počasí s deštěm, plískanicemi a ranními mlhami je tady. Příroda se začíná obarvovat celou paletou krásných barev, ale doma je v deštivé dny celý den šero a smutno. Rozveselte svůj domov novou malovanou mísou na ovoce. Inspirací vám mohou být květy pestrobarevných jiřin, které právě na zahrádce kvetou všemi možnými fantastickými barvami, jež dokáže vykouzlit jen sama příroda.

Budete potřebovat:

  • porcelánovou bílou mísu
  • barvy na porcelán
  • štětce na malování
  • elektrickou kuchyňskou troubu

Na bílou mísu si rozvrhněte kolem dokola počet a velikost květů. Můžete si připravit i šablony stylizovaných květů jiřin a květ si lehce předkreslit tužkou. Jednotlivé plochy vybarvěte barvami na keramiku a porcelán, například barvami od firmy Marabu – Ceramica, které se vypalují v kuchyňské elektrické troubě na teplotu 170 °C.

Tyto barvy existují v mnoha barevných odstínech, ze kterých si určitě snadno vyberete podle své představy a fantazie. Barvy můžete mezi sebou také vzájemně míchat. Po zaschnutí je třeba barvy vypálit v elektrické kuchyňské troubě na 170 °C po dobu 30 minut a poté jsou pak trvale zafixovány. Nádobí můžete běžně mít, dokonce je ho možné mít i v myčce.

Je však nutné při vypalování dodržet správnou teplotu. Pokud by byla menší, barvy by se nevypálily a stíraly by se, pokud by byla teplota vyšší, barvy by se spálily a změnily by svoji barvu nebo původní odstín. Proto není k této práci vhodná plynová trouba nebo i elektrická trouba, která ovšem neudrží správnou nastavenou teplotu.

Když barvy vypálíte, nechte nádobu v troubě také vychladnout, aby se vytažením z horké trouby nepoškodila.

Malováním si můžete také ozdobit některé staré kousky nádobí ve své domácnosti nebo si vytvořit i celý nový čajový, kávový nebo jídelní servis.

Text a foto: Hana Rašínová

26.8.2016 10:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist