Jak si udělat malované nádobí

Vytvořit si nádobí tak, aby dokonale ladilo se zbytkem kuchyně, není zas tak těžké, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nebudete potřebovat profesionální barvy ani speciální pec. Vystačíte si s běžnou elektrickou troubou. Poradíme vám, jak na to!

Malované talíře

Budete potřebovat:

  • bílé porcelánové talíře
  • vypalovací barvy na porcelán
  • štětce

K malování jsme si zvolili obyčejné bílé porcelánové talíře, na něž je možné namalovat jakýkoliv motiv. My jsme se pro začátek rozhodli pro jednoduché barevné tahy štětcem po celém okraji talířů, abychom si techniku a práci s barvami nejdříve vyzkoušeli. Použili jsme tzv. „barevný valér“ jednotlivých barev Marabu – Ceramica. Hotové talíře jsme vypálili v běžné kuchyňské elektrické troubě podle návodu výrobce barev. Nádobí pak můžete používat běžně v kuchyni jako ostatní nádobí, lze je mýt ručně i v myčce.

Na bílé talíře malujeme barvami na keramiku a porcelán od firmy Marabu – Ceramica. Tyto barvy jsme si vybrali také proto, že mají širokou paletu krásných odstínů, které můžete navíc i mezi sebou míchat a vytvářet tak další odstíny. Navíc se s nimi opravdu snadno a dobře pracuje i úplnému začátečníkovi. Touto technikou si můžete pořídit celý vlastní servis, který využijete především v letních dnech k servírování pokrmů venku na zahradě či terase. Navíc budete velmi originální a určitě si od své rodiny či návštěv zasloužíte velký obdiv.

Při práci s barvami se řiďte návodem výrobce, který je velmi jednoduchý. Barvy se ředí vodou a po důkladném zaschnutí se trvale fixují tzv. „vypálením“ v obyčejné elektrické kuchyňské troubě po dobu 30 minut na teplotu 170 °C. Teplotu je třeba dodržet, aby se barvy správně vypálily. Nižší teplota barvy trvale nefixuje a vyšší teplota může barvy spálit tak, že změní zcela svoji barvu. Barvami můžete malovat na porcelán, keramiku i na sklo a vytvořit si tak například zcela originální nádobí či vlastní obkladačky.

Malované hrníčky

Budete potřebovat:

  • barvy na porcelán
  • štětce
  • bílé hrnky

Stejnou technikou postupujete i při malování na hrníček. Ozdobíte buď jen jeho okraj, nebo můžete malovat na celou jeho plochu kolem dokola. Hotový hrníček vypálíte stejně jako talíře v elektrické kuchyňské troubě 30 minut při 170 °C.

Text a foto: Hana Rašínová

24.3.2017 10:24

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist