Jak si udělat: Korálkové vánoční hvězdy

Zájem o ručně vyráběné ozdoby domova i sezonních prvků, jako je např. vánoční stromek, stále roste. Jednou z takových dekorací mohou být i korálkové ozdoby, které se zaslouženě vrací a jsou velmi oblíbené. Tvorba jednoduchých hvězd vás nezdrží a dodá stromku sváteční lesk.

  • Skleněné korálky jsou českým tradičním artiklem a pro naše domácnosti byly i vždy dostupným materiálem. Korálkové hvězdičky, vločky i jiné vánoční tvary se jako náhrada foukaných ozdob či doplněk slavnostní výzdoby vyráběly v českých domácnostech již před několika dekádami. Možná se vám blýskavé hvězdičky schovávají na dně krabice se starými ozdobami. Anebo si pár jednoduchých kousků na stromeček ještě stihnete vytvořit.

Pro výrobu korálkových dekorací budete potřebovat kovový drátek o průměru 0,3 mm. Podle barevného ladění korálků můžete zvolit měděný, poniklovaný či zlacený drátek. Zejména při využití transparentních korálků pro vás bude výběr drátku důležitý. Alternativou může být nylonové lanko, které se však pro výrobu vánočních dekorací příliš nehodí. Ačkoli vás může lákat, že se nepřetrhne, jeho nedostatkem je nepoddajnost a hvězdy se vám budou špatně tvarovat. Dále se vybavte menšími kleštěmi štípačkami a zakulacenými kleštěmi vhodnými pro tvarování.

A nakonec vás čeká probírání a vybírání korálků, kterých je v současnosti na trhu opravdu nepřeberně. Velký výběr objevíte v prodejnách Stoklasa či Korálky.cz. Pokud s technikou teprve začínáte, a přesto chcete vytvořit několik rozličných kousků, podívejte se po vzorech. Nemusíte se striktně řídit výběrem barvy, který bude u vzoru uveden. Ale raději začínejte s doporučenými velikostmi korálků. Pro výsledný efekt je vždy vhodné kombinovat minimálně dvě rozdílné velikosti korálků, přičemž těch velkých bývá na hvězdě méně.

Při hledání inspirací dávejte také pozor na tři rozdílné typy korálkových hvězd. Náročnější jsou prostorové hvězdy s použitím takzvané magické perly. Ta je středem hvězdy a korálkové variace se na ní nasazují. Samotná technika není těžká, ale ze začátku může být vaším hendikepem představivost. Jednodušší variantou jsou ploché hvězdy, tvořené nasazovací či vyplétací technikou. Klasické vyplétání drátků vám nabízí ohromný prostor pro vlastní fantazii. A jakmile se s technikou seznámíte, jistě vás budou napadat vlastní zajímavé kombinace.

Výsledný dojem nepokazte zavěšením. Pokud pro vánoční ozdoby používáte kovové háčky, vyberte pro korálkové hvězdy odpovídající barevnou úpravu. Svůj půvab však hvězdy předvedou v plné kráse, když je zavěsíte na úzké saténové stužky odpovídající barvy.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com, shutterstock.com

15.12.2015 4:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist