Jak si udělat: Adventní kalendář

Adventní kalendář zkrátí dětem čekání na Ježíška. Ten náš jim sice nepřináší každý den nějaké překvapení či sladkosti, ale pomůžeme jim počítat dny, které zbývají do Štědrého večera.

Budeme potřebovat:

  • Karton
  • barevné papíry
  • nůžky
  • pravítko, tužku, fixy
  • lepidlo
  • zlatý papír

Na adventní kalendář – domečky s čísly dnů – jsem zvolila jako základní materiál obyčejný karton. Jednak se s ním dobře pracuje a pak má i příjemnou přírodní barvu, kterou lze doplnit pestrými barvami.

Nejdříve si rozměříme plášť domu. Rozměry si zvolíme podle vlastního přání. Od nich se odvíjí i tvar a velikost domu. Při rozkreslování domu nesmíme zapomenout na tzv. přídavky na švy na slepení domu a střechy. Na rubové straně kartonu si rozměříme okénka. Nemusí být na domečku pravidelně vedle sebe, můžeme jich zvolit, kolik chceme na jednu stranu, jen aby byla dostatečně velká na vlepení kartiček s čísly od 1 do 24. Hezčí jsou okénka dvoukřídlá. Ty pak vyřežeme podle pravítka z rubové strany paspartovacím ostrým nožem (řezákem). Z barevných papírů, které vzájemně sladíme, vystřihneme kartičky asi o 1 cm větší, než je velikost oken. Na ně nalepíme čísla dnů, která rovněž vystřihneme z barevných papírů. Hotové kartičky s čísly vlepíme do okének. Nakonec nalepíme barevnou střechu, kterou můžeme dozdobit kresbou střešních tašek měsíčkem s hvězdami nebo vánoční kometou.

Ideální počet okének je asi 6 na jednu stranu domu, pak se nám všech 24 okének adventního kalendáře vejde na přední, zadní i boční strany domečku, a když máme všechna okénka na jedné straně již otevřená, otočíme dům opačně a můžeme pokračovat v odpočítávání dalších dnů, které nám ještě zbývají do Štědrého dne. Pokud vyrábíme kalendář pro malé děti, můžeme jim místo velkých čísel vlepit do okénka obrázky zvířátek a čísla pak napsat na zavřené okenice zvenku barevnými fixy.

Podrobný postup práce najdete v naší fotogalerii:

Text a foto: Hana Rašínová

20.11.2015 3:52

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist