Jak si správně vybrat pračku

Často se nám přihodí, že nejsme spokojeni s kvalitou praní naší pračky a máme dojem, že právě vyprané prádlo by mělo vypadat jinak. Za výsledek praní však vždy nemusí být odpovědná pouze pračka, ale hlavně jsme tím vinni my, jestliže jsme špatně nastavili prací cyklus anebo prádlo nesprávně roztřídili. Vliv na praní má ve značné míře také kvalita a množství použitého pracího prášku.

Pokud je však zřejmé, že neděláme chybu ani v jedné z těchto záležitostí a vyprané prádlo stále nevypadá podle našich představ, patrně to potvrdí naši verzi o nutnosti výměně pračky. Jakmile se tedy začněme probírat množstvím výrobků, kterými je náš současný trh zaplaven, narazíme na otázku, jakou pračku tedy vlastně chceme.

První požadavek bude jistě úspora, a to úspora elektrické energieúspora vody při samotném praní. Praxe potvrdila, že vysoké teploty nezajistí lepší výsledek praní. Vzpomeňte si na Popelku, jak své prádlo máchala v ledovém potoce v zimě a přesto její šaty byly okouzlující a nakonec se velmi dobře provdala! Ani my, díky vyvinutým pracím prostředkům nemusíme spoléhat na vysoký stupeň teploty vody v pračce. Nižší teploty jednak pomohou ušetřit energii a navíc zachovají barevnost vašeho prádla. Vyvařování prádla je nutné pouze v případě potřeby jeho dezinfikování. Běžně se však pere při teplotě okolo 40°C, ručníky a osušky při  60°C, případně i povlečení, jehož materiál tuto teplotu snáší.

Velká fotogalerie domácích spotřebičů

Výběr pračky může být ovlivněn také velikostí prostoru, který na její umístění máte k dispozici. Existují dokonce pračky, které lze umístit nahoru nad klozetovou mísu do koupelny, a to vše proto, aby v malých koupelnách zabíraly co nejméně místa.  V naší obchodní síti se však s těmito typy nesetkáte.

Modernější typy praček jsou vybaveny displejem pro volbu pracích programů, a také mají perforovaný buben s velkým množstvím oblých malých otvorů. K těmto typům patří například pračka samsung WF1124XAC. Speciálním systémem Protex Plus je vybaven typ pračky  AEG L98699FL. Nové úzké pračky se šestým smyslem, který dokážou dokonale chránit barvy našeho prádla, nabízí whirlpool typ AWSE 7120, AWSE 7100 nebo QWS 63213, které jsou navíc i cenově dostupné. Takzvaný šestý smysl těchto praček dokáže rozpoznat množství prádla pomocí speciálních senzorů a díky jim nastaví program zcela automaticky. Tato technologie může ušetřit až 50%vody, času a hlavně energie.

Přiznejme si, kdo z nás dokáže přesně odhadnout množství prádla, které jsme do pračky uložili. Někdy si nejsme jisti, jestli jsme tam nedali prádla moc, jindy až příliš. Někdy to poznáme až na závěr programu, kdy pračka začne ždímat a její hlasité poskakování, to už známe všichni. Objem bubnu své pračky nejspíš známe, ale odhadnout kolik kilo má objem prádla uvnitř, to už je problém. Ale i na to se dá vyzrát. Jednoduchou pomůckou je následující rada.  Mezi bubnem a prádlem by měla být  mezera na šířku dlaně na výšku. Takováto vzdálenost zajistí dokonalé rozpuštění pracího prášku a správné rozložení prádla během praní.

vybirame-pracku-3.jpg

Zdroj: archiv redakce

A na závěr jen poznámka – nebojte se odstřeďovat na větší počet otáček. Moderní pračky prádlo tolik neničí ani při vyšších otáčkách. Zkuste až 1800 otáček a uvidíte, že si tím práci usnadníte i urychlíte.


A nezapomeňte nahlédnout do naší fotogalerie, která vám dá několik skvělých tipů na umístění pračky v bytě.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto:  2.bp.blogspot.com, i00.i.aliimg.com, 3.bp.blogspot.com, lg.com, appliance-reviews.co.uk, takeabreak.com.au, cdn.freshome.com, edilportale.com, interiorholic.com

27.3.2013 1:01

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist