Jak si správně navrhnout koupelnu

Možná se nám to ani tak nezdá, ale rekonstrukce koupelny anebo její stavba, je často rozhodnutím na desítky let dopředu, někdy i na celý život. Ještě před začátkem její výstavby a výběru zařizovacích materiálů je potřeba položit si několik zásadních otázek.

120131-1100x618.jpg Celá galerie 9 Zdroj: archiv redakce

I se všemi zařizovacími předměty musí být v koupelně dostatek prostoru.  Vždyť po sprchování je potřeba se pořádně osušit, vystoupit pohodlně z vany a vyčistit si zuby před umyvadlem, aniž byste zabránili další osobě v průchodu koupelnou anebo se při tomto běžném úkonu pravidelně uhodili o roh skříňky.

Pro získání dostatečného prostoru je potřeba respektovat jisté dispoziční zásady, dodržovat minimální vzdálenost mezi jednotlivými zařizovacími předměty a vzdálenosti od stěn a průchozí uličky.
Mezi nejzásadnější otázky patří: 1. Kolik lidí bude koupelnu v bytě používat?  Jestliže je vás doma více, nejideálnějším řešením jsou dvě umyvadla nebo dvojumyvadlo, či alespoň dvě zrcadla nad jedním umyvadlem. Dále je třeba brát ohled na dostatek prostoru, odkládacích ploch i na výběr zařizovacích předmětů tak, aby koupelna vyhovovala všem.
Zvažovat byste při plánování koupelny měli i volbu: vana nebo sprchový kout? Případně zda požadujete obě tyto varianty.  Řešení se vždy najde, jen je třeba mít předem rozmyšleno.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Další zásadní otázkou je, zda chcete mít v koupelně i pračku anebo ji můžete dát třeba do jiné místnosti. Pokud ji můžete umístit jinam, získáte tím v koupelně prostor navíc, například na skříňku, koš na prádlo, případně i na vanu se sprchovým koutem zároveň.

Chcete spojit WC s koupelnou? Anebo spíš zastáváte názor dvou samostatných místností?  Pokud žijí v domácnosti dvě a více osob, je zřejmě praktičtější, pořídit si dva samostatné prostory.  Ne vždy jsou však k této variantě prostorové možnosti přívětivé. Oddělením, těchto prostor však lépe vyhovíte všem členům domácnosti a třeba získáte i další prostor v koupelně navíc.

Posoudit dále musíte i to, bez čeho se v koupelně neobejdete a naopak, čeho se můžete vzhledem k velikosti a správné funkčnosti koupelny vzdát. Na paměti je třeba mít minimální prostor kolem sprchového koutu, aby jeho používání bylo pohodlné. Důležitý z hlediska místa je způsob otevírání dveří sprchového koutu a umístění vstupu. Místo ušetří dveře posuvné anebo zalamovací s otevíráním dovnitř koutu. Míra těsnosti sprchového koutu je dána především typem konstrukčního řešení. Proto je dobré vsadit na prověřená řešení od výrobců s dlouhodobými zkušenostmi v tomto oboru. Jistě vám rádi poradí.

Pokud se nechystáte na rekonstrukci koupelny, ale přece jen by ta vaše potřebovala oživit, můžete se inspirovat v našem článku Nápady do malé koupelny

Zuzana Bohdalová
Foto: brilliantcom.co.uk, watersidebathrooms.co.uk, freshome.com, orrplumbing.com, iroonie.com, deardesigner.co.uk, modern-decors.com, spaceandstyle.co.uk, ikrunk.com,

25.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist