Jak si poradit s malou koupelnou

Malá koupelna je strašidlem nejen obyvatel panelových domů, ale i majitelů bytů v nově stavěných bytových jednotkách. Jako by si někteří architekti pořád nedokázali uvědomit, že koupelna nemá sloužit jen k prosté očistě, ale i vytvoření pohody.

113126-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Naštěstí na nás nešťastníky myslí i výrobci sanity a nabízejí ucelené řady vhodné pro majitelé koupelen jako dlaň.

Začněte umyvadlem

K dispozici jsou umyvadla závěsná i stojící, částečně nebo zcela zapuštěná. Umyvadlo zavěšené na stěně je nejjednodušší a obyčejně i nejlevnější varianta. Pod umyvadlem se nabízí místo pro praktické skříňky s úložným prostorem. Závěsné se jeví jako ideální, protože koupelnu opticky netísní.

Kdy by chtěl i do malého prostoru umyvadlo s velkými odkládacími plochami, měl by raději než zapuštěné zvolit polozapuštěnou variantu. Deska pak nemusí mít standardní hloubku 60 cm, ale třeba jen poloviční, čímž se opticky zvětší prostor.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie koupelen

Raději sprchu

Sprchový kout je vhodné řešení pro ty, kdo preferují sprchu. A v neposlední řadě také pro všechny, do jejichž koupelny se vana prostě nevejde. Hlavní výhoda? Sprchový kout mívá malý půdorys, jednoduchý, někdy bezbariérový vstup. Do koupelny se tím pádem vměstná i pračka nebo skříňka na mycí a toaletní potřeby.

V malé koupelně se vyplatí nekupovat klasický nebo obdélníkový tvar, lepší jsou pětiúhelníkové nebo čtvrtkruhové vaničky, které zachovávají při sprchování rozumný prostorový standard. Ale pozor – při výběru nešetřete místem za každou cenu. Ve sprchovém koutu o rozměrech 75 x 75 centimetrů se umyje maximálně malé dítě.

Otevírání zástěny vyberte raději posuvné nebo skládací – křídlové dveře jsou sice výborné kvůli údržbě, ale záleží na tom, zda máte proti dveřím dost místa na otevírání.

Malé koupelny – inspirativní fotogalerie

Podomítkové šetří místo

Pokud kompletně rekonstruujete koupelnu, nechejte do malého sprchového koutu zabudovat podomítkové baterie. Nejenže vypadají elegantně, ale nad obklady vyčnívají jen ovládací prvky – samotné rozměrné těleso baterie je ukryté pod omítkou. V malé koutu i těch několik málo ušetřených centimetrů hraje roli a vy se při každé „otočce“ nebouchnete o vyčnívající baterii.

Asymetrickou?

Právě na základě požadavků pro umístění do malé koupelny lehce přetvořili ve své době módní rohové vany do v současné době populárního asymetrického provedení. Má velkou výhodu – na šířku v nejširší části jen málo přesahuje metr, délky se pohybují od 140 do 160 centimetrů, to znamená, že se vejdou i do minimálního prostoru. Přitom mycí prostor je mírně úhlopříčný, takže se tak „naženou“ chybějící podélné centimetry.

A co se rozhodně nehodí do malé koupelny?

Určitě rovnoramenná rohová vana, dále sprchový kout s velkými křídlovými dveřmi, nebo neprůhledná sprchová zástěna.Dále tmavé obklady či výmalba, robustní nábytek včetně hlubokých skříněk a mnohobarevné kombinace obkladového materiálu.

Radek Starý

Foto: Ideal Standard, Sanitec, Jika, Ronal, Panel Story

15.8.2006 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist