Jak se vyvarovat otisků prstů na nábytku?

Jde se vůbec vyhnout nekonečnému leštění nábytku, abychom odstranili nevzhledné otisky prstů? Ano! Povrchy opatřené speciální úpravou proti otiskům fungují spolehlivě. Jak je vybrat?

14kitchen-4043098-1100x618.jpg Celá galerie 20 Zdroj: Pixabay.com

Jak na matné povrchy?

Maty dovedou působivým způsobem zjemnit odstíny barev a navíc eliminují odlesky světla, díky čemuž vypadají vždy stejně a nepromítají se na ně odrazy světel nebo předmětů. Kromě toho, že působí příjemně na pohled, jsou velice hebké i na dotek. Ale otisky prstů doslova přitahují.

„Pokud zvolíte nábytková dvířka s tím správným povrchem, tak se naštěstí nemusíte vůbec bát matných dekorů dotknout. Na moderních matných akrylátových materiálech jako například T.acrylic mat totiž žádné otisky po suchých a dokonce ani mokrých rukách nezůstávají,“ vysvětluje pan Martin Dusík z firmy zabývající se výrobou nábytkových dvířek Trachea.

Akryláty se navíc vyznačují zdravotní nezávadností i vysokou odolností vůči vlhkosti i vysokým teplotám, takže jsou přímo předurčeny například pro použití v kuchyních či koupelnách.

trachea-novika-t-acrylic-mat-odstin-arkticka-modr-foto-zdroj-trachea.jpg

Zdroj: archiv redakce

Co ochrání lesk?

Díky moderním postupům se nemusíme obávat nadměrného usazování prachu na lakovaném povrchu. Když je lakovaný nábytek během finálního výroby zbaven elektrostatického náboje, stává se pro prach nezajímavým. Antistatické vlastnosti tak pomáhají nejen snížit usazování prachu, ale také brání otiskům prstů. Při nákupu nového nábytku se rozhodně nezapomeňte zeptat na tuto funkční stránku.

Další možností úpravy lakovaného povrchu je opatření metalickým lakem. „Ten je na povrchu nábytku praktický v tom, že na vysokém lesku nejsou patrná místa dotyku a nenajdete na něm otisky. Nemusíte se ani omezovat pouze na základní barvy, ale můžete si vybrat z celé řady odstínů. Zvolit tedy můžete takovou barvu, která nejlépe doplní celkový vzhled vašeho interiéru,“ říká Ing. Ivana Pehalová, obchodní ředitelka nábytkářské společnosti Nadop.

dvere-vertigo-model-11-povrch-solo-3d-dub-prirodni-obla-hrana-obyvaci-pokojfoto-zdroj-solodoor.jpg

Zdroj: archiv redakce

Pískované sklo ochrání nano technologie

Skleněné dveře jsou jedinečným designovým doplňkem. Nejenže skvěle vypadají, zlepšují prosvětlení interiéru a tím ho zvětšují nebo pomáhají přivést světlo tam, kde není okno. Průhledné dveře ale nejsou vždy vhodné. Jako vhodnou variantou proti čirému sklu je pískované sklo. To má ale pověst materiálu s velmi špatnou údržbou.

Díky nano technologii se jejich použití už nemusíme bát. „U pískovaného skla, které vzniká tak, že se klasické čiré sklo vystaví proudu speciálního jemného písku s příměsí velmi malých hliníkových částic, které v něm vytváří nepatrné prohlubně, je velice důležitá finální povrchová úprava nano lakem. Ten na pískovaném dekoru vytvoří dokonale hladký povrch, takže sklo chrání před usazování nečistot a také eliminuje ulpívaní otisků prstů,“ říká pan Petr Paksi ze společnosti J.A.P.

celosklenene-dvere-dvoukridle-piskovane-motivy-posuvne-do-stavebniho-pouzdra-aktive-komfort-foto-zdroj-j-a-p-2-.jpg

Zdroj: archiv redakce

Jak na čisté dveře?

Při výběru dveří by vás určitě mělo zajímat, jestli je jejich povrchový materiál připraven s vámi žít v domácnosti a odolávat každodennímu fungování, aniž by jej neustále ohrožovaly nevzhledné šmouhy a otisky. Například povrch s technologií SOLO 3D velmi věrně imituje trojrozměrnou strukturu dřeva i se všemi působivými nerovnostmi. Jeho největšími přednostmi jsou ale vysoká odolnost a snadná údržba díky dokonale hladkému povrchu.

Jestliže máte doma například kutila, který stále chodí s rukama špinavýma od kolomazi, zajímejte se, jestli se povrch dveří nepoškodí při použití agresivních čisticích prostředků, jako je technický líh, savo nebo aceton.

dvere-sima-model-21-povrch-solo-3d-eben-sklo-satinato-posuvne-do-pouzdra-pansky-pokoj-foto-zdroj-solodoor.JPG

Zdroj: archiv redakce

Materiály byly připraveny ve spolupráci se společností Dřevojas, J.A.P., M&T, NADOP, SOLODOOR a Trachea

12.1.2021 5:08

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist