Jak se staví sen: Trendy bezbariérové bydlení v paneláku

Bezbariérové bydlení se ještě do nedávna jevilo jako obrovský problém. Živě si pamatuji, kolik stálo nervů a úsilí rodiče mé kamarádky, aby jí zajistili důstojný přístup domů, aniž by jí musel z vozíčku do druhého patra někdo přenášet. Naštěstí dnes už se na vozíčkáře myslí mnohem více.

122619-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv redakce

A když si přáli přestavbu manželé Aneta a Jiří Černí, brali to tvůrci pořadu: Jak se staví sen nejen jako výzvu, ale také jako možnost ukázat i ostatním, jak si správně vybavit byt, v němž se musí každý den pohybovat někdo na vozíčku. A že to není práce jednoduchá, zvláště pak v panelovém domě, je víc než jasné. Proměny interiéru garsonky v Praze se chopila designérská dvojice ve složení Kamila Douděrová a Ivana Ludvíková. Pravda, proměny těchto dam nás v redakci zatím moc neoslovily, ale na tuto jsme se i přesto těšili.

Nepřehlédněte! Velká inspirativní galerie trendy bydlení

Garsonka manželů, především však její vybavení už v původním stavu opravdu dávno dosloužila. Bylo zapotřebí udělat kompletně nové rozvody vody a elektřiny, vybourat zárubně, kterými dosud vozík do kuchyně ani neprojel, zrušit mezi oběma pokoji práh a odstranit z miniaturní kuchyně zbytečně velký jídelní stůl, který zabíral příliš mnoho místa a bránil nejen volnému pohybu po kuchyni, ale také vstupu na balkon. Vyřešit bylo nutné také centrální osvětlení a podlahu, kterou dosud pokrýval koberec, který není pro pohyb vozíčku příliš vhodný. Samozřejmě, že změnu a inovaci potřeboval i nábytek a vybavení, za všechny jmenujme třeba stařičký dvouplotýnkový vařič, zbytečně moc rozměrný nábytek a hlavně stařičká linka.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

A začalo se pěkně od podlahy. Obě designérky se rozhodly pro plovoucí podlahu s vysoce odolným povrchem proti oděru, kterou nezničí ani kola invalidního vozíku. Podlahou opticky propojily kuchyň i obývací pokoj. Kuchyň disponovala opravdu miniaturním prostorem, přesto v ní našla prostor stylová kuchyňská linka s výraznou kresbou dřeva v kombinaci s jasně zelenou barvou, která byla použita jako propojovací prvek i na dveře spíže. Kuchyňská linka disponovala nejnovějšími trendy v podobě elektrického otevírání šuplíků i vrchní skříňky. Kuchyňský stůl přemístily designérky do obývacího pokoje a do kuchyně daly pouze malý rozkládací stolek, u kterého se oba vitální důchodci v pohodě najedí, případně může sloužit jako pomocná pracovní deska.


Obývací pokoj, který zároveň slouží jako ložnice, vybavily prostornou rozkládací sedačkou v technické šedé barvě a celou jednu stěnu uvolnily pro velké šatní skříně s posuvnými dveřmi, které jsou pro malé prostory podstatně praktičtější. Malá televizní skříňka stejně jako velké skříně a jídelní stůl zvolili tvůrci v bílém provedení. Propojením mezi oběma místnostmi byla svěží zelená barva, která se objevila také na polštářcích a židlích u jídelního stolu. Důležitým aspektem celého interiéru byla bezbariérovost, nejen co se přechodu mezi kuchyní a obývacím pokojem týče, ale také co do uspořádání nábytku. Všude obě mladé dámy ponechaly potřebných osmdesát centimetrů pro průjezd vozíku. Konferenční stolek byl ze stejných důvodů umístěn na kolečkách, aby se s ním mohlo v případě potřeby pohodlně posouvat.

Jestli jsou v něčem Kamila a Ivana přebornice, pak to jsou zajímavé doplňky. V kuchyni to byla grafo deska z tvrzeného skla se zajímavými a hravými motivy, v obývacím pokoji se nám pak líbila stylová drátěná lampa.  Sklo se objevuje i na konferenčním stolku a na obrazu za televizí. Celkově proměna působí svěže a čistě. Opomenout nesmíme ani fakt, že nyní je bydlení opravdu bezbariérové a dokonale pohodlné. Takže za nás obrovská jednička oběma designérkám.
Petra Martišková
Foto: iprima.cz

 

19.3.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist