Jak se staví sen pro tři generace žen

Babička, maminka a vnučka žijí v jednom domě, který chtějí zařídit. Každé se ale líbí něco trochu jiného. Jak vyřeší designéři oříšek rozdílného vkusu a sladí interiér rodinného domku tak, aby vyhovoval všem? Je to vůbec možné?

Energická babička Jaroslava, žije s dcerou Evou a vnučkou Evičkou v patrovém rodinném domku. Z finančních důvodů, ale obývají pouze tři pokoje v přízemí. Jejich způsob soužití je nezvyklý – žádná totiž nemá svůj pokoj a kout, prostě se střídají na různých místech tak, jak jim to zrovna vyhovuje nebo co potřebují udělat. Rodina má ještě psa, kterého zachránila z útulku vytopeného povodní, pro kterého si dojela po zhlédnutí televizní reportáže.

Místo pro studentku

Protože patnáctiletá Evička po prázdninách nastoupí na střední školu, potřebovala by jeden pokoj vyhradit pro sebe, aby získala soukromí. Nakonec i babička bude ráda, když se jí vrátí její ložnice a bude sloužit jen jí. Juniorský pokoj spojený se společenskou místností vznikne z pokoje s knihovnou a měl by se sestávat z koutu na spaní, na učení a na odpočinek. Vnučka má jasnou představu o přeměně, líbí se jí „vintage“ styl a bílé nebo světlé barvy. Babička preferuje venkovský styl, ale přestavba bude pro vnučku.

Dům je starý, ale čistý a precizně opravovaný – tedy dokud žil dědeček, dnes se o to ženy pokoušejí svépomocí, a když to nezvládnou, požádají souseda. Žádná větší rekonstrukce zatím v domě neproběhla.

Designéři se po zvážení situace rozhodli, že zařídí nejen pokojík pro vnučku, ale také upraví ložnici a obývák. Rodina si přeje zachovat své knihy – zejména řadu encyklopedií a babiččino křeslo, ale z původního zařízení toho zbude v domě mnohem více, protože to jsou věci důvěrně známé a obyvatelky k nim mají citový vztah. Jistě toto gesto ocení.

Tři pohledy, jediný výsledek

Rekonstrukci dostala na starosti dvojice Andrea Hylmarová a Marek Povolný. „Proměna byla poměrně rozsáhlá. V podstatě jsme dali do pořádku celé spodní patro domu. Ložnici, dětský pokoj, obývací pokoj a částečně i vstupní chodbu. Od samého začátku nám bylo jasné, že nechceme nic bourat ani stavět. Dispozici jsme neměnili. Chvíli jsme řešili, jaké bude materiálové a barevné schéma, aby vyhovělo třem generacím v domě. Z technického hlediska byly problémem zejména elektrické rozvody po domě, které vlastně neexistovaly,“ vysvětlují autoři proměny.

„Největší výzvou bylo dokázat najít jednotící linii pro interiér, která by dokázala vyhovět všem třem generacím obyvatelek domu. Nechtěli jsme, aby to byly tři různé pokoje s různými designy, ale aby byly vzájemně sladěny a zároveň naplnily očekávání všech žen. Rekonstrukce spodního patra domu je velmi klasická s moderními detaily. Nepouštěli jsme se do žádných exhibicí. Naopak jsme se snažili výrazově velmi umírnit. Měli jsme na paměti dva věkové extrémy v domácnosti – babičku a teenagerku. A je jsme se snažili designově sblížit. Proto i zvolené barvy a materiály odpovídají této snaze. Použité barvy: bílá, černá, dřevo, světle šedá a okrajově i růžová,“ uzavírají hodnocení proměny Andrea s Markem.

Z dostupných zdrojů vytvořila redakce
Foto: TV Prima

27.5.2016 10:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist