Jak se staví sen: Obývací pokoj s mini kuchyní

Zařídit vkusně a moderně panelákový byt, navíc máte-li k dispozici pouze miniaturní kuchyň o rozměrech pěti metrů čtverečných, je pořádný oříšek i pro leckterého odborníka, natož pro postarší pár, který v bytě bydlí již jednačtyřicet let a jen těžko se loučí se všemi milými drobnostmi.

120477-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Tak nějak stručně by se dal představit další díl oblíbeného pořadu o bydlení: Jak se staví sen, ve kterém tým snů nemusel vyrážet na dalekou cestu, protože proměnu vyhrál manželský pár Matouschových z Prahy.  Sídliště ze sedmdesátých let se ničím nevymykalo z celé řady dalších, které v té době vznikly. A byt postarších manželů pamatoval právě tyto začátky. Na úpravy neměli ani fantazii, ani dostatek financí a tak výhru i proměnu z rukou profesionálních designérů Simony Fritz a Zdeňka Němce oba uvítali.
A nutno podotknout, že byt úpravu opravdu potřeboval, stařičký nábytek nám připomněl doby dávno minulé a především čas dětství, kdy každému obývacímu pokoji vévodila obří vitrína s výstavou skleniček a jídelní stůl přímo uprostřed úzkého a dlouhého obývacího pokoje. Autoři proměny vzali tuto úpravu jako výzvu a přibrali k ní i miniaturní kuchyň, kterou si manželé zřídili v původní šatně. Nejprve bylo nutné vybourat kovové zárubně do kuchyně, poté udělat kompletně nové rozvody elektřiny a opravit i četné praskliny ve zdech.


Simona, která je známá svými netradičními proměnami a často také velmi kontroverzními, tentokrát bohatě zdobila stěny. Na jednu ze stěn v obývacím pokoji nechala udělat benátský štuk v modré barvě. Tato velmi pěkně vypadající technika by vás mohla inspirovat, je pravda poněkud pracnější na vytvoření, nicméně vypadá velmi zajímavě a použití tohoto štuku je vhodné právě i do panelových domů. Stačí k tomu kvalitní podklad a nemusíte se bát ani žádné chemie, jde totiž o přírodní materiál, který se po ošetření voskem stává omyvatelným. Další stěnu obložili odborníci laminátovou podlahou, která byla ve stejném dřevěném dekoru jako použitá plovoucí podlaha. Ta je, jak trefně podotknul moderátor pořadu Pavel Cejnar, pro sousedy v paneláku utrpení, ovšem pokud použijete správný technologický postup a podložíte podlahu kročejovou podložkou, pak mohou i vaši sousedé v klidu spát.Na třetí stěnu použili zajímavou televizní stěnu – deska opět v barvě dřeva, avšak doplněná velmi zajímavě kolejničkami, do kterých se mohou libovolně umisťovat jednotlivé nábytkovémoduly a podle nálady s nimi pak majitelé mohou pohybovat. Nespornou výhodou je také to, že pokud zvolíte podobný typ stěny, nemusíte si dělat hlavu se skrýváním a složitým maskováním kabelů.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:


V celém prostoru obývacího pokoje designéři zvolili i klasické kousky nábytku s dostatkem úložného prostoru, který jistě manželé bohatě využijí. Jednoduchá, přesto pohodlná sedací souprava a dva klasické ušáky pro dokonalý relax pak celou mozaiku doplňují. Zajímavá byla volba dvou konferenčních stolků, namísto jednoho. Matuschovi se tak nemusí dohadovat a v případě potřeby si použít každý svůj vlastní stolek. Jídelní stůlpřesídlil z prostřed místnosti blíže ke kuchyni a doplnily jej zajímavě řešené bílé židle. Navzdory tomu, že se bydlení upravovalo postaršímu páru a tedy spíše konzervativnímu, nebála se Simona se Zdeňkem použít trendy doplňky ať už podobě zajímavých obrazů s umělými květinami nebo ve formě velkoformátové černobílé fotografie.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Jako překvapení byla zrekonstruována také kuchyň. Tedy jestli se tak miniaturnímu prostoru dá vůbec říkat. Deignérům se podařilo do malé místnůstky vměstnat vše potřebné včetně mělké a přesto plně funkční digestoře. Světlé barvy a na míru zvolené jednotlivé moduly dodaly místnosti zajímavý ráz a elegantní vzhled. Jediné čemu dost dobře nerozumíme, je umístění květin na kuchyňské lince. To je asi prima v z hlediska prodejnosti, ale pro použití doma absolutně nevyhovující. Ale jinak proměna určitě stála za ty slzy štěstí, které paní Matuschová ani neskrývala.


Petra Martišková
Foto: iprima.cz

2.4.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist