Jak se staví sen: Nová kuchyně a předsíň pro osudem zkoušenou Žanetu

Také máte rádi nejrůznější proměny bydlení? Pak jistě znáte i oblíbený pořad Jak se staví sen. A v  jednom z dílů se tvůrci rozhodli pomoci s přestavbou bytu čtrnáctileté Žanety a její starší sestry. Osud se s holkami nemazlí a tak měly z proměny velkou radost. Jak to celé dopadlo?

po13-1100x618.png Celá galerie 48 Zdroj: FTV Prima

Žanetě je teprve čtrnáct let a nemá úplně šťastný osud. S jejím příběhem oslovila pořad Jak se staví sen Martina Šmuková, zakladatelka Nadačního fondu Pink Bubble, který pomáhá mladým lidem, jimž onkologické onemocnění zkomplikovalo život. A tvůrcům pořadu se nápad líbil, takže se vypravili do Jirkova, aby udělali radost dvěma osudem zkoušeným sestrám.

Bydlení pro dvě sestry

Tentokrát před designéry pořadu Jak se staví sen stála výzva – proměna kuchyně a předsíně pro dvě sestry, Žanetu a Elišku. Asi každého jejich příběh chytil za srdce. Žaneta chodí do osmé třídy, ale nevychovává ji ani maminka, ani tatínek, ale už čtyři roky se o ni stará její osmadvacetiletá sestra Eliška. Bydlí spolu v městském bytě v Jirkově. Eliška pracuje jako telefonistka. Před proměnou měla každá z nich svůj pokoj. V bytě měly ještě malou kuchyň, kde chyběly úložné prostory a také myčka, kterou si obě dvě moc přály. Jediný pokoj po rekonstrukci byl ten Žanety, který dostala jako dárek od jiné nadace.

Největší problémy v bytě?

V bytě chyběly hlavně úložné prostory, chtělo to nové podlahy a určitě novou kuchyň. Žaneta hraje na klávesy a maluje, také ráda sportuje, ale to kvůli nemoci nemůže. Eliška ráda čte, kouká na filmy a také maluje. Ze sportu se věnuje plavání. Společně často chodí na procházky. Vlastně neměly ani žádný obývák, kde by mohly trávit čas spolu – většinou si povídaly a řešily všechny věci v jedné z ložnic. A přesně to byla parádní výzva pro designéry Marka Povolného a Andreu Hylmarovou. Co na ni říkají?

Hodnocení designérů

„Bylo jasné hned od začátku, že větší proměnou projde kuchyň a předsíň. V souvislosti s předsíní jsme ale od začátku zvažovali i rekonstrukci sousední koupelny a WC, které byly v totálně nevyhovujícím stavu. I když to byla hra o centimetry, byli jsme přesvědčeni, že i malá změna dispozice může znamenat velký funkční přínos.

Zásadní problém jsme viděli hlavně v prostoru předsíně a navazujícího WC a koupelny. Tam bylo prostoru hodně málo, a nebyl navíc úplně dobře využitý. V kuchyni to bylo podobné. Věděli jsme, že s prostorem lze pracovat lépe. Problémy vznikly především při rekonstrukci koupelny, kde se původní zdivo ukázalo být v horším stavu, než jsme doufali. Tím jsme se dostali do lehkého časového presu. Zvažovali jsme původně větší využití stěrky, zejména na podlahu. To bychom ale v takto omezeném čase už zkrátka nezvládli kvůli nutným technologickým přestávkám.“

A jak to dopadlo?

„Proměna je hodně moderní – troufáme si říct tak, jak si to holky přály. Od začátku hodně mluvily o uzavřených skříňkách, minimalismu, moderních vychytávkách. Tohle všechno jsme měli v hlavě. I proto zvítězilo velmi minimalistické neutrální schéma světlé stěrky a bílé. To jsme rozbili jen výraznou červenou na dveřích a vinylem v dřevodekoru na podlaze. Vyhráli jsme si pak spíše s malými detaily, jako jsou např. zajímavá svítidla, bílé kuchyňské spotřebiče nebo designové vypínače. Zkrátka – méně je někdy více,“ uzavírají designéři.

Na celou proměnu se můžete podívat v naší fotogalerii:

Jak se vám proměna líbí? Je podle vás super, nebo byste něco udělali jinak? Napište nám svůj názor do komentáře.

Pořad Jak se staví sen můžete sledovat každý den od pondělí až do neděle na Prima Star nebo na Prima Love.

text a foto: FTV PRIMA

9.9.2022 2:00 | autor: FTV Prima

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist