Jak se staví sen: Malé, ale veselé

Bydlet ve vlastním domku a nemuset si jej nákladně pořizovat nebo stavět z půjčených peněz je snem snad každého mladého páru. Jenže ne každý má takové štěstí jako manželé Süssovi, aby byl domkem obdarován.

Mladí manželé z Úval u Prahy to štěstí měli, avšak zároveň s vytouženým domem přišlo také mnoho práce. Předělat atypický rodinný dům z třicátých let minulého století k obrazu svému stojí nejen spoustu peněz, ale také času a práce. I proto s velkým nadšením přivítala mladá rodina svou výhru v pořadu Jak se staví sen a do ještě nezařízeného podkroví vpustili dvojici designérů Radovana Mačáka a Zuzku Strouhalovou, aby jim jej přeměnili na útulné dětské pokojíky a malou ložnici.

Nutno podotknout, že práce s vyklízením neměl tým splněných snů v podstatě žádnou, ovšem o to více museli zapojit svou fantazii při jejich zařizování. Jestli byl v této proměně nějaký problém, pak to byl žalostný nedostatek místa. Tři malé pokojíky se skosenou střechou, přičemž jeden z nich je navíc průchozí příliš prostoru nenabízejí. Avšak přání rodiny na přestavbu znělo jasně: Dostatek úložných prostor. Dalším přáním pak bylo spojení starých a nových věcí.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Než se však do toho mohli designéři pustit, bylo nutné zavřít sádrokartonem strop v ložnici, dodělat podlahy a namontovat zárubně ke dveřím. Na podlahu použili tvůrci již tradiční lamino v dekoru světlého dřeva, kterým opticky zvětšili a propojili oba dětské pokoje. Stejně tak je sladili i barevně do světle okrové výmalby. A doplnili je i veselou vliesovou tapetou. Tento typ tapet je v našich domovech stále oblíbenější a není divu. Jde totiž o tapetu, která je odolná, barevně stálá a pevná. Oceníte také její snadnou aplikaci, neboť lepidlo se u ní nanáší pouze na stěnu. Autoři této proměny vsadili na dětské motivy, které nejsou ani pro kluka ani pro holčičku prvoplánové, ba naopak dokonale nadčasové. Tapetu použili na celou jednu stěnu, přičemž další dvě odekorovali samolepkami se zvířátky v podobném stylu.

Ani nábytek nevolili zcela typický, ale takový, který dětem vydrží vlastně až do dospělosti, samozřejmě vyjma postýlky pro benjamínka Olivera. Díky velkým celoplošným šatním skříním splnili přání rodičů na dostatek úložných prostor v obou dětských pokojích. Velmi hezky vyřešili zastínění oknadívčím pokoji pomoci dekorační rolety v bílé barvě, která může mít podobu klasické rolety, nebo z ní lze jednoduchým pohybem ovládací šňůrky vytvořit nadýchaný baldachýn. Výhodou této rolety je mimo její dekorativnosti také snadná údržba, takže se rozhodně nechejte inspirovat.
Co už nás v dětském pokoji tolik neoslovilo, bylo designové stropní světlo vytvořené z červeného lana různě uchyceného po stropě a koncové žárovky. Ale připouštíme, že milovníkům lanových drah a horolezectví se může líbit.

Ložnice rodičů už byla větším oříškem, protože jestli byl v horním patře domu nějaký malý prostor, pak to byla právě ložnice. A napasovat do něj velkou postel a dostatek úložných prostor se mohlo zdát jako nemožné. Ovšem Zuzana a Radovan si poradili i s tímto a podařilo se jim vytvořil útulný prostor barevně laděný do světlé olivové a béžové v kombinaci se starorůžovou tapetou s dekorem květů. Dominantou pokoje byla bezesporu velká postel v selském stylu. Chytře byly vyřešeny i úložné prostory pod stropní šikminou.

 

Dobrý nápad

Jako dobrý nápad z této proměny hodnotíme bezesporu svítící nábytek, který si můžete pořídit domů a ozvláštnit tak atmosféru svého bydlení. Pořídit si jej můžete v podobě sedáku nebo taburetu, ale také coby osvícený konferenční stolek nebo židličku k němu.

Petra Martišková

foto: iprima.cz

29.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist