Jak se staví sen: Kuchyně ve staroanglickém stylu

Jestli existuje nějaký styl, který má v sobě duši, pak je to dozajista bydlení ve stylu staré Anglie. Romantická zákoutí, bíle natřené dřevo, dřevěné doplňky, designové hodiny, hrnečky, lampičky – to vše ke staroanglickému stylu patří. Ovšem nehodí se do každého bytu či domku.

Manželé Kopečtí však patří mezi tu hrstku šťastných, kteří si tento styl mohou dovolit. Jejich řadový domek v Praze byl postaven ve čtyřicátých letech a dispoziční řešení přízemí domku není úplně šťastné. Chodbu sice zdobí krásné masivní dřevěné schodiště, ovšem o to menší prostor zbývá na kuchyň s jídelnou. Natož pro malou koupelnu, po které paní Kopecká, která je s manželem již v důchodu a nechce se jí chodit do horní koupelny po schodech, touží dlouhé roky.

A to byla výzva  pro tvůrce pořadu Jak se staví sen a především pak pro dvojici designérů Karolínu Reslerovou a Petra Záluského. Ti se v domku rozhodli pro poměrně radikální řešení inspirované právě starou Anglií. Domek s malými okny k tomu přímo vybízel. Ovšem čekala je pořádná hromada práce. Především pak stavební úpravy. Za své vzala původní příčka, která dělila kuchyň od schodiště a další musela naopak vyrůst mezi kuchyní a nově vznikající malou koupelnou. Bylo nutné vytrhat a srovnat podlahy a upravit rozvody vody i elektřiny.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

 

Kuchyňskou linku vybrali autoři v modrošedé barvě s bílou patinou. Kontrastní černá digestoř teď dokonale ladí se stylovými kamny v kombinaci černé a mosazi. Velmi zajímavě vyřešili tvůrci stěny. Na některé použili dřevěné obklady, které natřeli na bílo, na jiné pak výmalbu v červené barvě, na stěnu u schodiště pak velmi zajímavou vzorovanou tapetu. Stěny dozdobili typickými poličkami s háčky na hrnečky. I podlaze vévodilo dřevo. Keramická prkna zvolili v bílé barvě, která malý prostor opticky zvětší. Do zvětšeného prostoru se teď pohodlně vejde i kulatý jídelní stůl. Atmosféru staré Anglie skvěle dotváří nástěnné hodiny, kovové lampičky, zlatavé záclony na oknech i obrázky a hrnečky v poličkách.

Vedle kuchyně pod schody zbudováním příčky vznikl malý prostor pro koupelnu, kterou s kuchyní propojili bílou keramickou podlahou i staroanglickým stylem, v němž koupelnu zařídili. Koupelně vévodily netradiční obklady v terakotové barvě i dlaždice, které budily dojem ruční práce. Nechybělo ani umyvadlo a baterie dokonale imitující použitý styl. Coby kontrast k tomu tvůrci použili velmi zajímavě řešené infratopení, které je nejen dekorativní, ale také plně funkční.  Navzdory starému stylu, který designéři zvolili, použili v interiéru moderní vybavení, jedním z nich je třeba sprchová hlavice s filtrací, která v sobě ukrývá patronu, jež dokáže účinně zbavit vodu přebytečného chloru i dalších nečistot.

Kuchyně – velká inspirativní fotogalerie

Radost manželů Kopeckých z této proměny neznala mezí a my v redakci se jim vůbec nevidíme. Dokážeme si v jasných barvách představit, jak krásně se jim tu bude vařit, jíst i se scházet s rodinou. Tato proměna se opravdu povedla na výbornou.

Bojujete i vy s malým prostorem? Nechejte se inspirovat další proměnou: Jak se staví sen: Stylová kuchyň v úzkém prostoru.

Petra Martišková
Foto: iprima.cz

19.6.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist