Jak se staví sen: Království tří generací žen

Kuchyň byla odjakživa královstvím žen, i když dnes už se do ní stále častěji stěhují i muži a všechny ženy, které mají to štěstí, že jim doma manžel vaří, to jistě vítají. Ovšem, když má kuchyň sloužit pouze ženám a ještě navíc třem různým generacím, pak její zařízení není žádná legrace.

120302-1100x618.jpg Celá galerie 10 Zdroj: archiv redakce

Aby se přestavba líbila všem bez rozdílu věku, může být totiž pěkně tvrdý oříšek. Jen si představte, že musíte uspokojit potřeby dvaasedmdesátileté babičky, osmačtyřicetileté maminky a čtyřiadvacetileté dcery v jedné místnosti najednou. Ty všechny totiž společně obývají poměrně prostorný byt 5+1 na pražském Smíchově. Prostor však architekt, který dům stavěl, vyhradil spíše na jednotlivé pokoje, než na kuchyň, ta bohužel příliš místa nenabízí. Ale to už byl úkol pro Annu Lacovou a Jana Ranného z pořadu Jak se staví sen, kteří se do proměny kuchyně pustili.

V původní kuchyninezůstal kámen na kameni a není divu, vždyť pamatovala už úctyhodných 32 let a podle toho také vypadala. Skříňky se přes veškerou snahu jejích obyvatelek o opravu rozpadaly, ba dokonce jim občas přistála nějaká ta police i na hlavě. Šuplíky byly nepoužitelné a o estetice nemůže být ani řeč.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Všechny tři ženy měly minimum přání na proměnu – chtěly, aby kuchyň byla ve stylu Provence, který se jim líbí a v žádném případě už nechtěly vařit na plynu. Tým se pustil do přestavby s chutí a vervou. Bylo nutné předělat kompletně nové rozvody elektřiny i vody, sundat původní dlaždičky a vyměnit podlahu. Podlahu vybrali designéři laminátovou v elegantním béžovém odstínu. Tentokrát však sáhli po ne příliš tradičním formátu dlaždic. Kuchyňskou linku zvolili v bílé barvě s pro styl Provence typickým frézováním, kterou doplnili velmi jemnou zelenou mozaikou coby obklad pod linku. Vkusně k tomu zakomponovali také moderní design digestoře v nerezovém provedení. K bílé lince velmi seděla dřevěná pracovní deska, kterou použili i na barový pult, jež doplnili bílými židlemi.

Jako třešinka na dortu pak byla police s vystavenými kousky porcelánu a celá řada jemných doplňků, ať už v podobě obrázků s motivy jižní Francie, nebo stylové hodiny, zajímavé lampičky a nesměly chybět ani tradiční proutěné košíky vykládané látkou či slaměný věnec.
Styl Provence je spíše venkovským stylem, takže pro milovníky moderního nebo technicistního stylu nebude asi ničím zajímavým, ale všechny ostatní okouzlí svou jemností, čistotou a dokonalým prolínáním jednotlivých prvků. A to se v této proměně podařilo na jedničku.
Petra Martišková
Foto: iprima.cz

16.4.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist