Jak se staví sen: Bydlení v duchu secese

Také jste v dobách dětství toužili vyzkoušet, jaké by to bylo žít na zámku? Procházet se po zdobených komnatách, sedět v luxusních křeslech, pít ze zdobených pohárků? Pak vězte, že splnit si tento sen není nic složitého. Inspirací vám může být další díl pořadu Jak se staví sen…

Tým tvůrců spolu s designéry Simonou Fritz a Zdeňkem Němcem se vydali do lázeňského města Poděbrad k pětapadesátileté paní Ludmile, která si přála proměnit obývací pokoj právě v secesním duchu a to tak, aby se do něj vešla v případě návštěvy i její početná rodina. Původní vybavení obývacího pokoje bylo přesným obrazem let osmdesátých, kdy byly v módě velké sekretáře a skříně přes celou jednu stěnu místnosti. Tuto dobu skvěle navozoval i tolik typický barevný dekor na sedačce nebo třeba dřevěný lustr. Dominantou celého pokoje byla keramická kamna v bordó barvě. Ta byla také jedinou věcí, kterou si majitelka přála při proměně zachovat. Dalším přáním pak bylo využití jejích oblíbených barev a to starorůžové a bordó.

Na designéry ani celý tým nečekalo tentokrát mnoho práce. Nebylo nutné předělávat rozvody ani nic bourat a tak se mohli soustředit čistě na proměnu. Začali jak jinak než od podlahy. Tu zvolili plovoucí vinylovou v dekoru dubu, který je pro zvolené období secese typický. Stejně jako dřevěný nábytek, který je tentokrát vyroben z teaku. Designéři vybrali tuto dřevinu nejen pro její krásný vzhled velmi podobný právě dubu, ale také pro její dokonalé užitné vlastnosti. Teakje totiž dřevinou velmi odolnou a to i vůči vodě nebo škůdcům, je tvrdý a velmi příjemný na dotek, jeho vůně nápadně připomíná kůži a v neposlední řadě je velmi důležitá také jeho velmi dlouhá životnost. S přibývajícími roky nešedne, ale získává velmi zvláštní patinu, která této dřevině dodává elegantní vzhled.

Jak se staví sen, fotogalerie ze všech dílů:

Na stěny použil tým splněných snů oblíbené barvy paní Ludmily, bordó a starorůžovou a jako dominantu pokoje pak velkou rohovou sedací soupravu ve světlé barvě. Sedačku zvolili s lehátkovým modulem a snadno udržovatelným povrchem, který disponuje protišpinivou úpravou.

Při této proměně se klad důraz ale především na doplňky. Dominantu mezi nimi tvořily 4 plakáty Alfonse Muchy  a velké zrcadlo ve zlaceném rámu. Nechybí keramická kamna a velmi často se v designu objevují kameny. Ať už v podobě velkých kusů nebo menších umístěných na mísách po celé místnosti. Designéři si nechali poradit a použili opál a karneol, které jsou velmi prospěšné lidskému zdraví, ale i duševní pohodě. Velmi trendy je dozajista lustr s křišťálovou dekorací a zajímavě působí také skleněné baňky zavěšené nad televizí, v nichž jsou umístěné dekorativní květiny. Secesní styl doplňují plastiky andílků.

Jako dárek pak paní Ludmila dostala novou ložnici pro návštěvy, která byla zařízena v podobném duchu. Pokud tedy patříte mezi milovníky secese a velké zdobnosti, tato proměna musela uspokojit všechny vaše touhy.

 

Mohlo by vás zajímat:

Malý obývací pokoj – tipy pro vás

 

Petra Martišková
Foto: iprima.cz

17.5.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist