Jak se připravit na léto? 4 rady lékaře

S teplým počasím přichází i větší intenzita slunečního světla a množství létavého a lezoucího hmyzu, který je nepříjemný, obtížný a také nebezpečný. Nestíněný interiér se velmi často přehřívá a způsobuje apatii, podrážděnost, mdloby a nemocní lidé (kardiaci, astmatici, lidé s vysokým krevním tlakem atd.) mohou ztratit vědomí.

125321-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

S teplým počasím přichází i větší intenzita slunečního světla a množství létavého a lezoucího hmyzu, který je nepříjemný, obtížný a také nebezpečný. Nestíněný interiér se velmi často přehřívá a způsobuje apatii, podrážděnost, mdloby a nemocní lidé (kardiaci, astmatici, lidé s vysokým krevním tlakem atd.) mohou ztratit vědomí.

Zkuste se zamyslet nad tím, zdali je vaše bydlení připravené na léto.

1. důležité je stínění interiéru, ať už jej realizujete jakkoliv.Máte žaluzie? Ty jsou poměrně ideální, protože dovolují jemnou regulaci světla a dají se snadno udržovat, stačí otřít hadrem a jsou vhodné pro alergiky.
2. jde také o to, aby v bytě byla zajištěna cirkulace vzduchu. Zvažte klimatizaci. Ale pozor, pokud trpíte alergiemi (zejména na celoročně se vyskytující roztoče – alergie tzv. na prach), pak vám může průvan a klimatizace dělat problémy. Informujte se u výrobce, zdali je klimatizace opatřena filtry proti pylům a roztočům. Pylů je v létě poskrovnu, ale prach je celoroční problém.

Velká letní fotogalerie

3.máte problémy s lednicí? Zní to jako banalita, ale 30 % případů ztráty vědomí je způsobeno dehydratací v kombinaci s přehřátím organizmu. Zajistěte si přísun chlazených tekutin, i když popravdě řečeno, nejlépe je pít vlažný hořký čaj. Ledová Coca Cola není vhodný nápoj, je plná cukru a chemie. Pijte vodu.

TIP: Na složenkách, kterými platíte za vodu (vodné/ stočné) je uveden právě ten váš dodavatel pitné vody a ten má ze zákona povinnost podat informace o kvalitě podávané vody. Zeptejte se a třeba zjistíte, že vám z kohoutku teče kvalitnější nápoj, než ten, který se prodává balený.

4. pro váš zdravý, tedy nerušený spánek je potřeba větrat a měnit vzduch. V noci vám ale mohou do ložnice nalítat komáři atp. Vyzkoušejte nějaký prostředek proti hmyzu a nepodceňujte to.
Zpracoval Karel Holý
Foto Kettler
16.5.2008 12:03

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist