Jak se ochladit bez klimatizace ? A nebo také trochu jen letního čtení

Bylo by naivní se domnívat, že horké počasí se objevilo až v době, kdy lidé už znali klimatizaci a mohli tím pádem situaci nějak řešit. Jak tedy dříve člověk zvládal vedro? Co dělal proto, aby i jeho tehdejší interiér byl obyvatelný i ve chvíli, kdy teplota překročila 35 °C?

117481-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Na všechny tyto otázky existuje poměrně jednoduchá odpověď. V době, kdy vedro přes den kulminovalo, tedy obvykle kolem oběda až někam ke čtvrté hodině odpolední, nikdo nepracoval a už vůbec nevykonával fyzickou práci. Dodnes se zejména na jihu Itálie provozuje „siesta“ a Italové jdou relativně až tak daleko, že v létě raději nepracují vůbec. Zkuste si v červenci něco objednat u nějaké italské firmy a dozvíte se, že ano, že vše je možné, ale až v září. Nicméně, i tak, když člověk nemusí vůbec nic dělat, může trpět vlivem vysoké teploty a sladké nicnedělání opravdu ještě nikoho nikdy neochladilo. A jak je tedy možné, že i v dobách dávno minulých byly domy v Evropě obyvatelné i za panování tropického vedra? Je to poměrně jednoduché, zkrátka se větralo, větralo se s rozmyslem a slunci se stavěly do cesty různé a přirozené překážky.

Větrání a ochlazování samotného těla
První, co je možné pro ochlazení interiéru udělat, je zamezit jeho vytápění slunečním zářením. K tomu účelu slouží a sloužily, okenice, rolety či závěsy. Pokud tedy není okno vybaveno žádnou stínící technikou, je první pomocí třeba zavěšení bílého prostěradla přes okno, nebo jeho zastínění alobalovou fólií. Zamezení pronikání slunečního světla je prvním „technologickým“ krokem ke snížení teploty interiéru.

Velká letní fotogalerie

Druhým nástrojem je větrání ,tedy výměna horkého vzduchu za vzduch chladnější. Pouštění větráků a různých jiných ventilátorů v uzavřené místnosti je vlastně jen nesmyslné víření prachu. Důležité je větrat a usměrňovat proud vzduchu tak, aby horký vzduch odcházel a studený naopak do místnosti vstupoval. K tomu je zapotřebí zdroj studeného vzduchu. Ve starých činžovních domech to jsou chodby nebo světlíky. Je tedy žádoucí udělat průvan mezi obývanou místností a např. právě chodbou domu. Stačí v pokoji otevřít jedno okno, všechny ostatní zavřít a otevřít dveře a chodbu. Ochlazení by mělo být v podstatě okamžité.
Nejednodušší je ale změnit vnímání onoho vedra, respektive, ochladit svůj vlastní organizmus, který pak bude lépe snášet vysoké teploty. Ideálním nástrojem rozhodně není studená coca cola, ale naopak např. hořký a teplý čaj. Obyvatelé pouští se pohybují nikoliv nazí, ale zahalení do látek, které sají pot. Nezatěžují svůj organizmus těžko stravitelnými nebo „těžkými“ potravinami typu deset knedlíků a pět piv. Nekonzumují látky, které dehydrují, tedy alkohol a nebo kávu. Naopak se jejich přízni těší takové potraviny či nápoje, které vodu v těle fixují, např. slaný čaj. Pokud ale má člověk přísun tekutin, nemusí takto úpěnlivě pracovat s vláhou vlastního těla. Za připomenutí také stojí, že horký vzduch je lehčí než studený a tak je lepe „držet se v létě doma při zemi“ a pokud je to nezbytné, pak se ochlazovat snižováním teploty konců trupu, tedy hlavy či nohou.
Karel Holý
Foto archiv
20.7.2007 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist