Jak se bydlí v sudu?

Když o někom prohlásíme, že bydlí v sudu, pak to v nás vyvolává představu bezdomovectví. Architekti z amerického Institutu pro pokročilou architekturu (IAAC) ale postavili dům, který novinářům sud sice připomíná, ovšem rozhodně ne tím, že by nabízel krizové řešení sociální situace. Naopak. The Fab Lab House, jak se dům doopravdy jmenuje, je velmi komfortní, pohodlný, mobilní… a ještě něco navíc.

128230-1100x618.jpg Celá galerie 6 Zdroj: archiv redakce

The Fab Lab House je celodřevěná konstrukce s dřevěným pláštěm. Celý dům je tedy postavený z materiálu, který představuje obnovitelné zdroje. Stromy je možné znovu vysadit a opětovně tak získávat dřevo. O betonu nebo cihlách se tohle říct nedá.

V sudu se bydlí pohodlně

Interiér domu je členěný do několika částí, jenž na sebe volně navazují. Kuchyň celkem logicky sousedí s jídelnou a jídelna pak přirozeně přechází do prostoru obývacího pokoje. Ten slouží jako denní a společenská místnost. Z pokoje je možné vstoupit do ložnice sousedící se sociálním vybavením.

Po celém obvodu budovy jsou rozmístěna oka nabízející často velkorysé zasklené plochy a tedy komfortní výhled. Díky tomu, že dům nemá základy a je snadno (pomocí tahače) mobilní, může si ho jeho uživatel nasměrovat jak chce a vybrat si, kam se touží dívat. To má své nesporné výhody.

V sudu se bydlí ekologicky

Budova The Fab Lab House je nejen celá ze dřeva, ale horní část jejího pláště je navíc pokryta solárními panely. Následkem toho je dům zcela energeticky nezávislý. Potřebuje jen a pouze napojení na kanalizaci a vodu. Veškeré technologické vybavení je ukryto v „nohách“, na kterých dům stojí. Prohlédněte si přiložené fotografie pod článkem.

V sudu by se v Česku bydlelo…. ilegálně

Stavby podobného druhu jsou pro tuzemské stavební úřady problematické. Jejich kolaudování totiž nemůže probíhat standardním způsobem. Podobné problémy by našinec měl i s institucí trvalého pobytu. The Fab Lab House je na tom totiž z hlediska našeho zákonodárství stejně, jako např. obytný přívěs nebo karavan. Do karavanu vám pošťák nikdy doporučený dopis nepřinese.

Red.
Foto: IAAC, Adrià Goula

6.8.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist