Jak se bude bydlet za 100 let?

Odpovědět na tuto otázku je pochopitelně těžké, možná dokonce nemožné. Můžeme se jen rozhlédnout kolem sebe a podívat se, které trendy a materiály lidově řečeno „voní“ budoucností a po kterých se naopak zřejmě tzv. slehne zem. Velmi zajímavým fenoménem jsou umělé hmoty typu Corian. To slovo jistě znáte. Chcete opravdu originální vybavení bytu „made in futura“?

125093-1100x618.jpg Celá galerie 5 Zdroj: archiv redakce

Označení jako„plastické hmoty“, nebo ještě hůře „umělé hmoty“ v nás vyvolávájí dojem něčeho nepřirozeného a tedy druhořadého, možná až podřadného. Je ale celkem zjevné, že podíl umělých hmot se bude v obytném interiéru stále více zvětšovat. Velkou výhodou plastických hmot je totiž jejich snadné opracování, tvarová neomezenost budoucího výrobku a nulová zátěž pro alergiemi trpící uživatele. Stejně tak stojí za zmínku i jejich odolnost vůči bakteriích, nenasákavost, bezporéznost a tím pádem také totální rezistence proti infekcím, plísním a jiným nevítaných hostům v domácnosti.

Nejen kuchyňské vybavení

Už jen označení „umělý kámen“ v mnohých podle průzkumu vyvolává nejednu negativní reakci. Umělý kámen se ale na jednu stranu sice opravdu snaží vypadat jako ten kámen přírodní, na stranu druhou však svůj laboratorní původ ve většině případů neskrývá a naopak se pyšní svými přednostmi. Právě kvůli nim je vyhledáván designéry a architekty, kteří jej používají zejména pro jeho snadnou opracovatelnost a v podstatě neomezené tvarové možnosti budoucího výrobku. Postupně jsme si zvykli na umělý kámen jako materiál dřezů a pracovních kuchyňských desek. Měli bychom se ale připravit, že na něm budeme s největší pravděpodobností také sedět a mužná v něm i bydlet.

Karel Holý
Foto Duopont, Corian Wetter
1.4.2008 12:40

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist