Jak s pomocí rostlinek na vlastní čerstvý vzduch v interiéru?

Nejrůznější živé rostlinky, okrasné květiny nebo aromatické bylinky by neměly chybět v žádné domácnosti. Jsou totiž nejen krásné, ale také velmi užitečné. Dokáží čistit vzduch v uzavřených prostorech od nejrůznějších škodlivin, absorbují oxid uhličitý a produkují čistý kyslík, který je pro svěží interiér zásadní.

115814-1100x618.jpg Celá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Čistý a svěží interiér velmi snadno a rychle
Rostlinami v interiéru a jejich přínosem pro jejich obyvatele se zabývali také světový vědci. Vědecký výzkum podpořený poznatky od organizace NASA, který probíhal mezi lety 1998 a 2008, se zaměřil právě schopnost konkrétních rostlinek pročistit a osvěžit vzduch, který  v interiéru každodenně dýcháme.

 

Vědci doporučují konkrétní rostliny
Výsledky studie nejvhodnějších pokojových rostlin, které v interiéru pročistí vzduch, prezentoval indický badatel Kamal Meattle. Ve své prezentaci nazvané Jak si vypěstovat svůj vlastní čerstvý vzduch? Meattle představil hned tři nejvhodnější rostlinky do interiéru.

Které pokojové rostlinky jsou vhodné pro osvěžení vzduchu?
Podle zmiňované studia z roku 2008, jenž se zakládá na výzkumu trvajícím 10 let se z pokojových rostlin nejvíce osvědčila Palma areková, Tchýnin jazyk a Šplhavník.

Velká fotogalerie moderních interiérů

Palma areková (Chrysalidocarpus lutescens)
Tato palma je velmi vhodná pro obývací pokoje, protože odstraňuje oxid uhličitý, jenž zároveň proměňuje na kyslík, a dokáže vzduch zbavovat i dalších toxinů.

Tchýnin jazyk (Sansevieria trifasciata)
Rostlinka nazvaná Tchýnin jazyk je velmi nenáročná pokojová rostlina. Vědci doporučují tuto rostlinku umístit do ložnice, jelikož přeměňuje oxid uhličitý na kyslík během noci. Celá rostlina je ovšem jedovatá, proto je vhodné ji umístit mimo dosah dětí.

Šplhavník (Epipremnum aureum)
Šplhavník je pokojová rostlina, která taktéž dokáže osvěžit a pročistit vzduch v interiéru. Má tedy opět skvělé vlastnosti pro pěstování v uzavřených prostorech. Zachytává formaldehydy a další těkavé chemikálie z ovzduší.

Svěží vzduch vhodný pro alergiky
Většina lidí tráví v dnešní době mnoho svého času v nejrůznějších budovách a v uzavřených prostorech. To jsou přesně místa, která potřebují dostatek čerstvého a čistého vzduchu, abychom se v nich cítili příjemně a aby náš pobyt v nich nebyl škodlivý našemu zdraví. Svěží vzduch v interiéru je nezbytný také pro osoby, které mají dýchací potíže, trpí častými bolestmi hlavy a jejich doporučení platí také pro alergiky.

Čtěte také:

Odkud se vzaly pokojovky v našich bytech?

Rostliny proti hmyzu – už žádní komáři u vás doma!

Dekorace a praktické nápady do vaší zahrady

 

Klára Beščecová
Foto: Homes-interior.com, Rexahome.com, Homeandgardenideas.com Stagetecture.com, Blog.madonnastaging.com

12.10.2011 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist