Jak rozjasnit tmavé interiéry?

Ať už je interiér tmavý kvůli absenci denního světla a nebo je tím důvodem vaše vášeň pro černou, šedou a hnědou barvu, kterou si nechcete odpustit ani při vybavování svého bytu či domu, vždy existuje cesta, jak takový interiér projasnit, aby působil přívětivě.

Denní světlo
Při rozjasňování tmavších místností je asi první na místě zvážit, zda je možnost využít pro tyto účely služeb denního světla, které je nejpřirozenější. Možností, jak do interiéru vnést denní světlo je hned několik. Vedle klasických oken jsou zde varianty jako vikýře, průsvitné materiály na podlaze, stropní panely nebo celoprosklené předělové zdi, které mohou přinést světlo z přilehlé místnosti s okny.

Kombinování barev
Rozzářit tmavý pokoj můžete také za pomoci vhodně zvolených barev. Samozřejmě i v tomto případě platí, že světlé barvy jako je bílá, krémová a světlejší odstíny teplých barev dokáží tmavší interiér bez dostatku světla osvěžit, zpříjemnit a opticky zvětšit. Oranžová, žlutá i světle lila jsou těmi barvami, které můžete v tmavé místnosti uplatnit například na potazích, povlečení i na záclonách. Kontrastní světlé barvy uplatníte i na koberečcích, ale v podstatě i na veškerém nábytku. Tmavý interiér pak osvěží také jeden nebo dva velmi výrazné kousky – třeba sytě růžový polštářek umístěný na tamvé sedací soupravě.

Hra světel a stínů
Velmi podstatnou úlohu nejen v tmavých místnostech hraje osvětlení. V tmavých interiérech je třeba dbát na dostatečný přísun světla, protože bez něho působí pokoje fádně a často až depresivně. Důležité je zvolit si vedle centrálního světla také několik doplňkových lamp či bodovek, které vnesou jas i do temnějších koutů místnosti. Tmavé interiéry stejně jako stísněné chodby je vhodné osvětlit pomocí několika ostrůvků světla, třeba různými nástěnnými, stojacími i stolními lampami.

Interiérové dveře – inspirativní fotogalerie

Drama v tmavém interiéru
Jste-li fanouškem tmavých barev, ale nemáte odvahu si tmavou barvou vymalovat všechny stěny v místnosti, můžete vyzkoušet menší experiment. Rozdělte stěny třeba za pomoci poliček či lišt na horní a dolní polovinu. Spodní část pak můžete natřít tmavou barvou a vrchní část naopak ladit do světlejších tónů. Celý prostor tak získá určitou dramatičnost a styl.

Čtěte také:

Dělené obrazy v moderním interiéru

Tapety v královském stylu

5 tipů na levné oživení ložnice
Klára Beščecová
Foto: Homes-house.com, Cankulagi.com, Archdeco.net, Furnitureartdesign.com, Freshome.com

6.6.2011 12:51

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist