Jak rozdělit vícepodlažní rodinný dům pro dvě generace

Při stále vysokých cenách bytů a stavebních pozemků mladé páry často zvažují bydlení v jednom domě s rodiči. Výhodou nemusí být pouze finanční úspora, ale i možnost hlídání budoucích potomků, která je často k nezaplacení. Ne každý má však ideální situaci, kdy dispozice domu umožňuje vybudování dvou oddělených vchodů.

Domek by se našel, ale…

Ale co s tím, aby dobré vztahy mezi generacemi panovaly napořád? Ať jsou vztahy sebelepší, nezapomínejte na to, že časem se mění spousta návyků i názorů na obou stranách. Ono bude stačit i společné obývání zahrady či sklepa. Nedělejte si to proto ještě těžší a krom nového vybavení investujte i do jednoznačného rozdělení prostor.

Rodiče zůstávají dole, mladí se stěhují nahoru, a co dál?

Dále je na řadě zvážení všech možností oddělení zmíněných domácností. Vstupní vchod do domu i společná chodba mohou samozřejmě zůstat. Myslete však na úbytek světla, který způsobíte vybudováním stěn a dveří rozdělujících bytové jednotky. V případě, že nikomu nebude vadit tmavá chodba, která byla leta světlá díky světlíku a vzdušnosti horního patra, můžete vybírat oddělovací stěny ze všech možných materiálů a máte vyhráno. Stačí se rozhodnout, zda má být stěna mobilní nebo alespoň částečně rozložitelná, pokud byste stěhovali něco větších rozměrů, či napevno spojená s podlahou. Zaměřit byste se měli i na zvukotěsnost!

A teď to nejtěžší

V případě, že chcete alespoň nějaké přirozené světlo zachovat, nabízí se kombinace skla, dřeva a sádrokartonu. Horní patro skvěle oddělí dřevěná konstrukce s plně průhlednými okny v dolní části, aby procházelo světlo, ale nebylo do bytu úplně vidět. A aby si člověk nepřipadal jako ve vitríně, uvedenou kombinaci doplní plochy se sádrokartonem (taktéž ukotvené v dřevěné konstrukci). Pokud máte navíc nevyužitý prostor nad schodištěm, můžete si byt zvětšit vybudováním patrového úložného prostoru, který oceníte například na sezónní výbavu. K oddělení bytové plochy ve spodním patře se nebojte využít kombinace jednoduchého dřevěného rámu a tlustostěnné neprůhledné skleněné stěny. Stěna nemusí být jen studeně mléčná, zkrášlete prostory dekorem. Sklo by mělo být z bezpečnostních důvodů v obou případech nerozbitné (connexové) a tloušťka se může odvíjet i od požadavků na zvukotěsnost.

Text: Gabriela Šedivcová
Foto: Gabriela Šedivcová, busyboo.com, becker.uk.com, interiorholic.com, pfgrenada.com, decornos.blogspot.com, mocooo.com, rootnh.com, continuingeducation.construction.com, vzyalslidingdoor.blogspot.com, derlys.com, hufcor.com, kimmerrinmanart.com, homes-house.com, dreamfunhouse.com, disneyfoodblog.com, archinspire.org, resourcedir.directory, frontfacekenya.com, houseofturtle.net, pinterest.com

20.3.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist