Jak propojit starý dům s moderní přístavbou?

Ukázek, jak to nedělat, potkáváme každý den mnoho. I když veřejné budovy nepublikujeme příliš často, musíme vám představit projekt jedné vídeňské školy, kde se podařilo skloubit klasickou budovu školy s moderní přístavbou, jako pozitivní příklad toho, že propojení moderních prvků s klasickou architekturou může být elegantní, vkusné a funkční.

volksschule-essling_5_autor_nmpb-1100x618.jpg Celá galerie 11 Zdroj: archiv NMPB

Přístavby ke klasickým domům jsou poměrně běžné, mnohdy jsou ale šité horkou jehlou, bez porady s architekty a výsledek je často, řekněme, smutný. Přitom se jedná o jednu z největších výzev, s nimiž se architekti potýkají. O tom, jak se s náročným úkolem vypořádalo studio NMPB Architekten z Vídně, je možné se přesvědčit na jejich projektu vídeňské základní školy Essling. Výsledkem je ceněný projekt, který dokonce získal prestižní ocenění Architekturwettbewerb v kategorii Nová výstavba a přístavba.

Více místa i světla pro děti

Základní škola přístavbou rozšířila stávající budovu o osm tříd, dvě společenské místnosti a relaxační prostory. Široké prostory chodby a schodiště vytvářejí prostor pro další činnosti žáků. Vzniklé atrium umožňuje pořádání nejrůznějších školních akcí.

„Záměrem bylo vytvořit kompaktní budovu, která by co nejlépe využila stávající prostor podél zakřivené konstrukční linie a co nejvíce rozšířila otevřený prostor kolem téměř uzavřeného dvora. Pro nás bylo především zajímavé vypořádat se s fasádou a jejím zakřivením,“ uvedla Andrea Neuwirth ze studia NMPB s tím, že jako nejvhodnější materiál pro tento účel byl titanzinek Rheinzink v provedení prePATINA.

Celou fasádu nakonec tvoří 450 metrů čtverečních tohoto odolného ekologického materiálu. Ten navíc časem přirozeně patinuje a tím získává ochrannou vrstvu, takže je bezúdržbový.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa bydlení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@living.cz

TOPlist